Skip to main content

Uranyum: Fransa’nın Nijer’deki yağmacı geçmişi

Nijer'deki darbe ve güçlü Fransız karşıtlığı kısmen Fransa'nın sömürgeci politikalarından kaynaklanıyor. Fransa, izlediği nükleer politikası için gerekli uranyumun çıkarılması amacıyla ülkeyi 50 yıl süresince boyunduruğu altında tuttu.

Devamını oku...

Uyumaya gidiyorum

Çiçekten dişleri, çiyden başlığı,
ottan ellerinle, sen, iyi yürekli sütanne
benim için hazırla yeryüzü örtülerini
ve yorganını yolunmuş yosunların.

Devamını oku...

Bostanımı işliyorum

Gurbetteki ilkokul defterlerimin en güzeli. Öylesine ki bugüne tek o yadigar kalabilmiş. Küf kokuyor, ama küflenmemiş. Plastik kırmızı kaplı. Üstelik de Ahlak defteri.

Devamını oku...

Dans: devrimlerin kıvılcımı

Eylemciler çevreci direnişçilerin buluşmalarına nasıl dans edileceğini öğrenmek için gittiler. Kendini mücadeleye adamış koreograflar, bunun mücadelelere yeniden neşe ve enerji kazandırmak için eşsiz bir uygulama olduğunu söylüyor.

La Couvertoirade (Aveyron), röportaj

Devamını oku...

Bir isyan feshedilemez

Siyaset bilimci Françoise Vergès’e göre, ekolojik yıkım ve Nahel cinayeti aynı sömürgeci köklere sahip. Vergès, toplumsal hareketin gerilemesinden sonra, savaşı artık bu gençlerin verdiğini belirtiyor.
Françoise Vergès bir siyaset bilimci ve anti-sömürgeci feminist militandır. Yeryüzü İsyanları oluşumunu açıkça desteklemektedir ve « On ne dissout pas un soulèvement » (Bir isyan feshedilemez) adlı kitapta (Seuil , 2023) « Devlet her zaman sömürgecidir » bölümünün yazarıdır.

Devamını oku...