hasarlı anılar ambarı

Denizin incileri bu kez tabloda - GÜNCEL - Kaptan Haber Yüz çizgilerini yitirmiş toplu fotoğraflar, vitrin camlarında, çerçeve kenarlarında, biraz destekle de olsa hala o kayıp bakışları anımsatmakta. Gün geçtikçe mevcutlarını yitirmekten yorgun düşmüşler. Biri omuzdan diğeri belden birbirine sarılı iki beden, kafada kurdele, siyah beyaz ama capcanlı duygular; içinden laciverdimsi ışıltıların göz kırptığı yuvarlak cama yönelmek yerine çoktan yitmiş bir öteye dalmış bakış, içinin eridiği torunlarını kucağına eğreti oturtmuş muzaffer bir dede, yan yana dizilmiş cinsiyeti farklı ama muzipliği bir ikizler, ismi çoktan unutulmuş kedinin kucakta bıraktığı hafif nemli sıcaklık, merdivenli sokağa açılan kapı –orada çiçekler mi vardı?–.  

Devamını oku...

Kırk yıl sonra aynı yerde: Damur

We Are Lebanon | Lebanon, Beirut lebanon, Natural landmarks  

Maruni George’un eşi Raşel, Kayseri kökenli bir Ermeni. Ablamın okuldan Köroğluyan soyadlı kız arkadaşı gibi, “soyadımız, Türklerin işkence edip gözünü çıkardığı dedemin mirası” filan demiyor. Senin soykırımın, benim soykırımım kavgası yok. Akıcı Türkçe konuşan kadın terzi. Diktiği elbiselerin çoğunun kumaşını Dreyfus mağazasından alıyor. Çok ayıp ama bugün ismini hatırlamadığım benimle yaşıt kızıl kıvırcık saçlı şirin bir kız çocukları var –saçları kızıl mıydı, yoksa ilk aşkım mıydı?–.

Devamını oku...

İkinci Dünya Savaşı 1943'te sona erebilirdi

JPEG - 16.7 ko Tarih, gerçekliği ve efsaneleri daimi olan siyasi bahislerden oluşmaktadır. Berlin Duvarı'nın yıkılmasından on beş yıl sonra ve NATO'nun, Avrupa Birliği'nin hedefleri ve sınırları belirsizlik içerisinde kaybolurken, İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin okumamız, yaklaşmakta olan çok kutuplu dünyaya ilişkin vizyonumuzu belirlemektedir. Tarihçi Valentin Falin’nin RİA-Novosti’den gazeteci Viktor Litovkin'e açıkladığı gibi Rusya, Nazizm’e karşı kazandığı zaferin 60. yıldönümünde Atlantikçilerin efsanelerine meydan okumaktadır.

Devamını oku...

ABD İNF Anlaşmasından niye çekildi?

Pentagon 2002 yılından bugüne, üç tip balistik füze kalkanının geliştirilmesi ve daha da etkin hale getirilmesi için 150 milyar dolar harcadı. Benim açımdan, ortaya çıkan sonuç felakettir.
1. Seyir güzergahı üzerinde balistik füzelerin önlenmesi için sabit GMD (Ground-based Midcourse Defense) ve seyyar Aegis BMD (savaş gemilerine monte edilen) sistemleri mevcuttur. Bu iki sistemden hiçbiri uzaktan kumandalı, menzilleri içerisinde manevra kabiliyetine sahip araçları önleyememektedir. Dolayısıyla, Rusların hipersonik « Avangard » sistemi karşısında, Amerikan’ın iki füze kalkanı etkisiz kalmaktadır.

 

Devamını oku...

SURİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ YENİ ANGAJMAN KURALI

Rusya, İsrail ve Direniş Eksenini karşı karşıya getiren anlaşmazlıkta daha kararlı ve açık bir tavır sergilerken, Suriye, İsrail’e karşı yeni bir angajman kuralı uygulamaya başlayacak. Şam bundan böyle İsrail saldırılarına karşılık verecek: eğer özellikle bir askeri hedef hasar görürse, İsrail’de benzer bir hedefe saldıracak. Şam’daki karar alıcılar « İsrail’in Şam havaalanını hedef alması ve vurması durumunda, Suriye’nin bir İsrail havaalanını vurmakta tereddüt etmeyeceğini » vurguladılar. « Bu, Levant bölgesinde üslenen Rus askerlerinin onayıyla gerçekleştirilecektir ».

Devamını oku...

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735