Tết Taarruzu

offensive de tet ile ilgili görsel sonucu 

Tết Taarruzu: bir süper gücün çöküşünün başlangıcı

Amerika Birleşik Devletleri’nin unutmayı tercih ettiği bir savaş vardır: akıl almaz bir bozguna uğradıkları Vietnam Savaşı. Amerika’nın çöküşü 31 Ocak 1968 gecesi, Kuzey Vietnam Ordusu ve Güney Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FNL) Tết saldırısını başlattığı gece başlamıştır.

Vietnam Savaşı, ABD’nin yönetimindeki kapitalist blokla, Sovyetler Birliği, Çin ve çok sayıda ulusal direniş hareketinin oluşturduğu komünist blok arasındaki Soğuk Savaşta bir dönüm noktasıdır. Bu bağlamda Tết Taarruzu yaşamsal önemdedir.

Devamını Oku

Çin özel güvenlik ordusu

société de sécurité chinois ile ilgili görsel sonucu « Yeni İpek Yolu » boyunca bir Çin özel ordusu

Kuşak ve Yol içerisinde yer alan milyarlarca dolarlık projeler için ortaya çıkan güvenlik talebi, bağımsız paramiliter güçlerin kurulmasına yol açmıştır.

Onu Çin özel ordusu olarak tanımladılar. Kuşak ve yol girişimine katılan ulusal şirketlerin artan talebiyle beslenen bağımsız güvenlik grupları ülkede gelişimini sürdürüyor.

Devamını Oku

Çizmeden anlar - II

 mussolini place emanuele vittorio ile ilgili görsel sonucu

Nerede o eski kampingler?

Daha otomatik kapıyı aşmamızla birlikte, içeriye adımımızı atmamızdan itibaren başımız dönmeye başlıyor. Havaalanı girişi gibi en az elli aracı alabilecek düzlükte nerede duracağımızı şaşırıyoruz. Evet durmamız ve kontrol kulesi gibi üç yüz altmış derece yuvarlak, her tarafı camlı kontrol kulesi “resepsiyon” ile bunca gelen giden yabancı araç arasında uygun bir “park yeri” bulabilmemiz için görüşmemiz gerekiyor.

 

Devamını Oku

İsrail'in cezasızlığı

israil impunité ile ilgili görsel sonucu 

Uluslararası ilişkiler konusunda uzman deneyimli Hukuk Profesörü Robert Charvin İsrail’in durumunu ele alıyor. Sömürgeci devletin hukuku nasıl çiğnediğini bize anımsatıyor. Tanık olduğumuz “Mart 2018’de Gazze sınırındaki katliamlarla zenginleşen kümülatif bir suçluluk”tur. Robert Charvin aynı şekilde bugüne kadar İsrail’e bir tür cezasızlıktan yararlanmasını sağlayan uluslararası hukukun sınırlarına da dikkat çekiyor. Ancak tüm umutlar henüz kaybolmuş değildir. “Verilecek tek yanıt Filistin halkına yönelik uluslararası dayanışmaya yeniden ivme kazandırmaktır”.

 

Devamını Oku

Çizmeden anlar - I

Türk uçağının yolcularını yüklenen iki otobüs, bir polis aracı eşliğinde Ortadoğu ülkelerine ayrılmış özel karantina terminaline alınıyor. Karantina zaten İtalyancadan aldığımız bir sözcük. Uzak diyarlardan gemi ile gelen yolcular, bulaşıcı hastalık tehlikesi karşısında karaya alınmadan önce kırk gün bekletilirlermiş.

İtalyancada kırklık anlamında.

 

Devamını Oku

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları