Ölüme direnen şehir: Civita

Civita di Bagnoregio, Orta İtalya’da Viterbe kırsalında yer alan şirin ve küçük bir yerleşimdir. Köy, alt taraflarında akan iki ırmak ve yağmur ve rüzgarın etkisiyle sürekli erozyon etkisi altında bulunan geniş bir boğaza tepeden bakan kayalık bir tepenin zirvesinde bulunmaktadır.

 

Devamını Oku

turist gibi

Turistin ilgisini ne çeker? Turizmin kendi kendini yok eden dizginsiz bir sanayi canavarına dönüştüğü bir dönemde, başka diyarları görmek isteyen hedef kitlenin oluşturduğu piyasa boyutunda, turistik çekim merkezleri konusu ayrı bir önem kazanmaktadır. Algıyı yönlendirmeye yönelik çeşitli ritüeller, kimi zaman turizme konu mekanların önüne geçmeye başlamakta.

Devamını Oku

İsrail Lübnan'da terör örgütü kurduğunda

İsrail, Lübnan’da kaos yaratmak için bir terör örgütü kurdu
1979-1982 yılları arasında İsrail Hükümeti Lübnan’da birçok terörist saldırı düzenleyen bir örgüt kurdu. “Rise and Kill First: The Secret History of İsrael’s Targeted Assassinations” adlı kitabında İsrailli askeri makale yazarı Ronen Bergman, başka konuların yanı sıra fazlasıyla gizlenen bu tarihsel olaya da yer vermektedir.

Devamını Oku

Güller diyarı

Her şey Google’dan Orvieto kentini aramamızla başladı. Orvieto, Bari’den Floransa’ya giderken mesafenin çok uzun olması nedeniyle önce gezip sonra da konaklamak için seçtiğimiz bir ara nokta... Görsellerde yılan gibi kıvrılarak uzanan yayalara özel yapılmış ince uzun yoldan ulaşılan sarp bir tepe üzerinde kurulmuş kiremit rengi, açık kahverenginin hakim olduğu küçücük bir Ortaçağ kasabası olan Civita di Bagnoregio’nun görüntüsü bizi hemen büyülemişti. Biz burayı Orvieto sanmıştık. Oysa Orvieto’ya çok da uzak olmayan, 45 dakika mesafede olan topyekun bir müze gibi daha girişinden 5 Euro’ya bilet alınarak ulaşılabilen çok özel ayrı bir yerleşim söz konusuymuş.

Devamını Oku

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları