İtalyan usulü

Çok ulvi bir iş yapıyormuş gibi sağdan soldan topladığı broşürlerden, internet sitelerinden kaynak belirtmeden çalıp çırptıklarıyla yazdıkları Türkçesi düşük uyduruk satırlarla özgün “gezgin kitapları” pazarlayanların yaptıkları “ticareti” bir tarafa koyarsak, -edebiyat yönü olanlar hariç- gezi notu yazmanın asıl amacının, gezilen yere gideceklere, burayı olabildiğince kapsamlı ve iyi gezebilmeleri için öneriler getirme, uyarılar yapma amacı taşıdığını söyleyebiliriz.

Devamını Oku

Kelebek mermileri

İsrail, yeni silahlarını test etmek için “Büyük Yürüyüş”ten yararlandı

« Kelebek mermileri » sesten daha hızlı gidiyor ve insan bedeninde deri ve kemikte ciddi hasarlara yol açıyor.Bu mermiler Gazze sınırında İsrail Ordusuna bağlı keskin nişancılar tarafından savunmasız göstericilere karşı kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Diên Biên Phu

Fransız devletinin bozgunu mu yoksa Fransız halkının zaferi mi?

Fransız sömürgeci devletinin 7 Mayıs 1954’te Diên Biên Phu’da yaşadığı askeri bozgun bir tarihsel dönemden diğerine geçişe damgasını vuran tarihi anlardan biridir.

Devamını Oku

MOSSAD suikastları

35 yaşındaki http://www.chroniquepalestine.com/israel-envoie-commandos-tueurs-contre-diaspora/">Filistinli biliminsanı Fadi el-Batş’ın Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da öldürülmesi, İsrail tarafından tehdit olarak kabul edilen Filistinlilere yönelik olarak yürütülen suikast programı üzerindeki örtüyü kaldırdı. El-Batş Gazze’de Elektrik Mühendisliği eğitimi görmüş ardından aynı konu üzerinde Malezya’da doktora yapmıştır. Elektrik ve enerji sistemleri ekonomisi alanında uzmanlık yapmış ve bu konu üzerinde çok sayıda bilimsel makale yayınlamıştır.

Devamını Oku

Küba devriminde toplumsal dönüşüm aracı olarak kültür

Küba Devriminin 1 Ocak 1959’da kazandığı zafer, yeni rejim 1976’ya kadar 1940 tarihli ulusal anayasa ile işleyişini sürdüreceği için görece olarak yavaşça yürürlüğe konulacak kategorik bir siyasal sistem değişikliğinin de başlangıcıydı. Ancak siyasal, ekonomik ve toplumsal yapıları derinden değiştirmek için, onun yeni değerlerini ulusal kültürlerinin doğal bir parçası olarak kabul etmelerini sağlamak üzere, toplumu ve dolayısıyla da toplumu oluşturan unsurların düşünce yapılarını da dönüştürmek gerekiyordu. İktidara gelen devrimciler, toplumsal eşitlik ve adalet hedefine ulaşmak için kültürün mükemmel bir kaldıraç olabileceğini anladılar.

Devamını Oku

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları