Pürtelaş günler

cihangir'in kötü kullanımı ile ilgili görsel sonucu 

“Ne o aslanım kimi arıyorsun? Feruşka’yı mı? Senin Feruşka’nın ağzı burnu yamuldu, şimdi hastanede düzelttiriyordur, hadi çek arabanı!” (Feruşka, asıl adı Feyyaz olan sakallı bıyıklı kıllı bir dönmedir).

Burada, mahallenin temiz aile orospu çocukları yakaladığını, polis gözüne kestirdiğini, müşteri dönmeyi, dönme şoförü dövüyor. Arabalara pencerelerden saksı fırlatılıyor, camları kırılıyor, ısrarcı olanlar indirilip bir güzel hırpalanıyor. Arada kurunun yanında yaş da yanıyor.

Devamını Oku

Kore Savaşının kökeninin unutulan tarihi

kore savaşı ile ilgili görsel sonucu 

Çoğunlukla “unutulan savaş” olarak adlandırılan 1950 ila 1953 arasındaki Kore Savaşı, Soğuk Savaşın ilk sıcak çatışmaya dönüşen ihtilafı olma hazin onuruna sahiptir. Kore Yarımadasına dışarıdan dayatılan bölünmeden doğmuştur ki bu bölünme Korelilerin birçoğunda hiçbir meşruluğa sahip değildi.

Devamını Oku

Yom Kippur Sendromu

 yom kippour syndrome ile ilgili görsel sonucu

Gilad Atzmon’un Yahudilere mesajı

Bundan 45 yıl önce, Kippur Savaşı patlak verdiğinde ben 10 yaşındaydım. Çevremdeki herkesin çok korktuğunu anımsıyorum. İsrail benim yurdumdu ve yok olmak üzereydi. O dönem buna inanıyordum ve çevremdeki herkesin de tekrarlayıp durduğu buydu. Hepimiz hazırlıksız yakalanmıştık.

 

Devamını Oku

ABD Rusya'yı işgal ettiğinde

vladivostok etats unis envahisseur ile ilgili görsel sonucu 

100 yıl önce Amerikan Ordusu Rusya’yı işgal ettiğinde

Bundan tam 100 yıl önce, 15 Ağustos 1918’de Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Amerikanlar Vladivostok’a çıktıktan sonra Rusya ile diplomatik ilişkilerini kestiğini resmen açıkladı. Bu, İtilaf ülkelerinin iç savaş içerisindeki bir ülkeye müdahalesi sürecinin başlangıcı anlamına geliyordu.

Amerikan askerleri Uzakdoğu’da hangi hatıraları bıraktı?

 

Devamını Oku

Çizmeden anlar - III

romeo et juliette balkon ile ilgili görsel sonucu Takvimler 23 Ağustos 79’u gösterdiğinde Vezüv Yanardağı patlar. Roma’nın ileri gelen biliminsanları bunun olacağını uzun süredir yinelemişlerdir. Yakaladıkları her fırsatta « Yanardağın patlayacağı kesindir. Bunu bize tarih söylüyor. Sadece tam olarak ne zaman patlayacağını bilemiyoruz » demişlerdir. Bilimin her zırvası gibi bu tespit de çok önemlidir. Öleceğimizi biliyoruz ama sorun o ki tam olarak ne zaman olacağını bilemiyoruz. Elbette ki öleceğiz! Bunu bize müstehzi bakışlar fırlatan mezar taşları söylüyor.

Devamını Oku

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları