Volkswagen, Audi Forest ve Yeşil Kapitalizmin çıkmazı

 2013 yılında, Evelyne Huytebroeck Audi Forest’in tesislerinde Brüksel’in en büyük fotovoltaik pano sistemini kuran Volkswagen’in ekolojiye katkılarına methiyeler düzüyordu. Hem de tek bir Euro bile harcamadan…
Amacımız özellikle bir kişiyi hedef göstermek değil ama daha çok artık işlemeyen bir mantığı teşhir etmektir. 2013’te Audi Forest Brüksel’in en büyük fotovoltaik pano sistemi tesisinin açılışını yapıyordu. Bu tesis için fabrika tek bir Euro dahi harcamış değildir. Gerçekten de, giderlerin tümü kendisi de devlet desteğinden yararlanan enerji üretim ve tedarikçisi Eneco tarafından üstleniliyordu. Sonuç: milyonlarca Euro kar elde eden Audi gibi bir fabrika, yıllık olarak dört kişilik bin kadar konuta eşdeğer bir elektrik tüketiminden bedelsiz olarak faydalanıyor. Ailelerin enerji tüketimleri için borçlanmak zorunda kaldıkları gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda bu durum kendi başına bir skandaldır. Ama iş bununla da bitmiyor. 

 
 
 

Fotovoltaik pano sisteminin açılışı, Audi Forest’in belediye vergisini ödemekten kaçınmayı sağlayan bir mali mekanizmayı keşfettikten sonra gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Evelyne Huytebroeck’in çevreciler grubunun başkanı olduğu Forest Belediyesi için yıllık iki milyon Euro’dan fazla ek kayıp. Öte yandan bu kayıp zam yoluyla belediye sakinlerinin ödediği vergilere yansıtılmıştır.

Bu mali baypas mekanizması, Audi’nin kendisine sunulan malzeme ve ekipmanlara ilişkin bölgesel verginin (2005), bilgi işleme ilişkin belediye vergisinin ve enerji sarfiyatına konulan belediye vergisinin (enerji tüketimine uygulandığı için çevre vergisi) kaldırılması gibi birçok mali kolaylıktan yararlanmaya başladığı bir sırada kurulmuştur. Sonuçları: Her yıl tasarruf edilen ve bir kez daha bölgesel tahakkuklar aracılığıyla vergi mükellefinin sırtına yansıtılan milyonlarca Euro’luk tasarruf.

Özetlersek:

1. Kar eden Audi fabrikası, mali kolaylıklara (enerji tüketimine konulan « çevre vergisi » gibi) boğuluyor.

2. Çevreyi kirleten Audi fabrikası, en çok “çevreci” sertifikasına sahip tesislerden biridir.

3. Teşekkür kabilinden, Audi ek olarak bir belediye vergisini baypas ediyor (bu da Belediye için ilçe sakinlerine yansıtılan – 2 milyon Euro anlamına geliyor).

4. Bütün bu olan biten karşılığında Çevreci Bakan Evelyne Huytebroeck Audi’yi kutluyor. Aynı Bakan, Audi tarafından ödenmeyen vergi skandalının üzerinden henüz birkaç ay geçtikten sonra, « kendi » kurduğu fotovoltaik tesis (hatırlatalım bu tesis için şirket hiç harcama yapmamıştır…) için övdüğü fabrikanın tanıtımını yapıyor.  

5. « Çevreci »Audi Forest fabrikasının Volkswagen’in hileli motorlar skandalıyla bağlantılı olduğunu öğreniyoruz…

Bütün bunlar bize net olarak bir şeyi gösteriyor: Kapitalizm ve ekoloji birbiriyle uyumlu değildir. Yeşil Kapitalizm ekolojik açıdan da, sadece toplumsal bir bakış açısıyla da işe yaramamaktadır. Her zamankinden daha da acilen bu hatalı mantıktan sıyrılmalı ve bu çerçevenin dışında düşünmeyi denemeliyiz.    

(Investig’Action www.michelcollon.info sitesinde Simon de Beer imzasıyla 30.09.2015 tarihinde yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir.)

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735