Burkina Faso halkı yeni sömürgeciliğe direniyor

 Afrika Birliği (UA) bildirisinde çok isabetli bir şekilde “terörist” olarak nitelenen Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı (RSP) dört gün süren halk isyanı sonucunda ortaya çıkan geçici hükümeti askıya aldı ve askeri darbeye hayır demek için gösteri yapan halkın üzerine ateş açtırdı. Onlarca kişi öldü ve yüzlercesi de yaralandı. Silahsız halk Muhafız Alayını geri çekilmeye zorladı ve geçiş hükümeti ekibini geri getirdi.

 

31 Ekim 2014’ta Burkina Faso halkının gerçekleştirdiği halk devrimi sonucunda, Fransız sömürgeciliğinden sonra Burkina halkının en büyük katili olan Fransız yeni sömürgeciliğinin işbirlikçisi Afrikalı diktatör Blaise Compaoré’yi ve o dönemlerde Franço Mitterrand tarafından yönetilen Fransız emperyalizminin işbirlikçisi PanAfrikacı Thomas Sankara ve Fransız yeni sömürgeciliğinin Afrikalı şebekelerinden birinin başında olan Houphouët-Boigny ülkeden kovuluyordu.

Otokrat Blaise Compaoré, François Hollande tarafından gizlice ülkeden kaçırılıp Fildişi Sahili’ne, Başkan Laurent Gbagbo’nun yakalanmasından sonra Fransız işgal gücü Licorne tarafından zorla dayatılan Alassane Ouattara’nın korumasına emanet edilmişti.

Ulusal silahlı kuvvetler darbeci muhafız gücünü kuşatarak sokaktaki halka destek verdi. İktidar da böylece geçici hükümete geri iade edilmiş oldu.

Halkın askeri darbeye ve darbeci arabuluculara karşı direnişi

CEDEAO (Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu) yapısı altında Fransız yeni sömürgeciliği yanlısı Afrikalı şebekelerin yürüttüğü ve başlarında Senegal Başkanı Macky Sall ve Benin Başkanı Yayi Boni tarafından yönetilen arabuluculuk faaliyetleri, halka darbecilerin barışını, seçim kurulu tarafından yasaklanan otokratik rejimin kabile şeflerinin gelecekteki seçimlere dahil edilmesini ve ulusal ve Panafrikacı kahraman Thomas Sankara cinayetine ilişkin yürütülen adli soruşturmanın durdurulmasını dayatmaya çalıştı.

Darbenin ilk gününden itibaren Burkina Fraso Sendikal Eylem Birliği (UAS) saflarında bir araya gelen ülkenin tüm sendikal örgütleri şu beyanlarda bulundular:

-“Verdiğimiz sözlere ve Burkina Faso halkının hayatında oynadığımız tarihsel işleve sadığız;

-Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının (RSP) ulusun siyasetine yaptığı bu 4ncü müdahaleyi şiddetle mahkum ediyoruz;

-Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının (RSP) koşulsuz olarak tasfiyesini şart koşuyoruz;

-Burkina halkının tüm bileşenlerini uluslarının yüksek çıkarını koruma konusundaki rollerini hatırlatıyoruz;

-Kamu, yarı kamusal, özel ve kayıt dışı sektörlerindeki tüm kadın ve erken emekçileri 16 Eylül 2015 itibariyle ülke çapında ikinci bir talimata kadar genel greve çağırıyoruz;

--Kamu, yarı kamusal, özel ve kayıt dışı sektörlerindeki tüm kadın ve erken emekçilerin ülke genelindeki stratejik noktalarda ikinci bir talimata kadar bir araya gelmeye çağırıyoruz”.

Gençler,

-“RSP tarafından 17.09.2015 itibariyle gerçekleştirilen askeri darbeyi kayıtsız şartsız mahkum eden;

-Militan ve sempatizanlarını ve Ouagadougou sokağında ve ülke çapında ayağa kalkan yurtsever ve devrimci gençliği tebrik eden;

-Darbeye karşı etkin bir direniş ortaya koymak üzere alınabilecek tüm inisiyatifleri alarak ülkenin mahallelerinde, alanlarında, köylerinde, bölgelerinde ve kentlerinde ayağa kalkmaya,

-Sokakta direnen çok sayıdaki yaralı ve genci korumak ve onlara yardım etmek üzere harekete geçmeye,

- Halkın elde ettiği demokratik kazanımları ortadan kaldıracak bir gerici iç savaşa karşı set oluşturmaya,

-Nice kurbanlar verilerek 30 ve 31’indeki halk isyanının elde ettiği kazanımların kaybedilmemesi için kavga vermeye” çağıran Burkina Faso Demokratik Gençlik Örgütü’nün çağrısıyla mücadeleye atılıyor.

CEDEAO “arabulucularının” ağırdan alan yaklaşımlarına şiddetle karşı çıkan Burkina Faso Hakim ve Savcılar Birliği, 20 Eylül 2015’te aşağıdaki bildiriyi yayınlar:

“En baştaki beyanlarına sadık kalan Burkina Faso Hakim ve Savcılar Birliği herkesin dikkatini aşağıdaki konulara çekmektedir: yürürlükte olan yasaları çiğneyerek oluşturulan hiçbir otoriteyle işbirliği yapmak niyetinde olmadığımızı; barış ihtiyacının adalet ihtiyacıyla uyumsuz olmadığını ve zamana yayılan gerçek barışın adalet ihtiyacını karşılamadan hiçbir şekilde oluşturulamayacağını hatırlatmak isteriz. Bu cinayetler muhtemelen daha önceki cinayetler cezasız kaldığı için gerçekleşti ve eğer bugün işlenen ya da işlenmeye devam edilen cinayetler de cezasız kalırsa, gelecekte cezasız kalacaklarına güvenerek başka cinayetlerin işlenilmesine neden olacaktır. Burkina Faso bu adaletsizlikler girdabı içerisinde inşa edilemez. Dolayısıyla Hakim ve Savcılar Birliği ettikleri yeminin hakkı ve herkese eşit adalet hakkı konusunda herkesi kendilerine destek vermeye çağırmaktadır”.

Geçici Hükümetin başkanı bile, “herkese danıştıklarını” belirten CEDEAO Fransız Afrikası adına getir götür işleri yapan tüccarların iddialarını yalanlıyor. Burkina Faso geçici hükümet başkanı Michel Kafando açık bir dille « pazarlıklara dahil edilmedim », « hala zorunlu ikamete tabiiyim. Cumhurbaşkanlığı güvenliği tarafından gözetim altında tutuluyorum » diyor.

Ayrıca şunları da ekliyor sözlerine: « CEDEAO arabulucuları tarafından önerilen uzlaşma metni taslağını bana ancak bu sabah ilettiler; bu uzlaşmadan tüm dünyayla aynı zamanda haberim oldu. Ele alınan tüm sorunlar, özellikle de fon sorunu bu tür yöntemlerle kolayca çözülemeyeceği için bu uzlaşma taslağı konusunda çok çekincelerim var. (…) bölge yetkililerince gönderilen Başkan Macky Sall ve Yayi Boni’nin gidişinden sonra bir daha hiç aranmadığımı belirtmeliyim. » İktidara geri geldiğinde Burkina Faso halkına yönelik olarak yaptığı konuşmada, geçici hükümet başkanı “CEDEAO’nun krizden çıkış için sunduğu son öneriler, Geçiş Beyannamesinde açık bir dille ifade edildiği gibi, bizi ancak Burkina halkının iradesi dikkate alındığında bağlarlar.”

Görevlendirilen Başkanların Burkina halkına karşı yeniden yapmaya giriştikleri işlerin, Fransa, Avrupa ve ABD yeni sömürgeciliğinin avantajları karşılığında Kaddafi’yi kurban etmek üzere Fransız Mirage uçakları eşliğinde Bingazi’ye seyahat eden Senegal’in eski Başkanı A.Wade’in rezilliğiyle tamamen örtüştüğü konusunda ikna olabilmek için bu sözüm ona arabuluculuğun aşamalarını basit bir şekilde ilişkilendirmek yeterli olacaktır. Dün işlenen cürüm bugün tekrarlanıyor ve Senegal ve Benin halkları, kahraman kardeş Burkina Faso halkından özür dilemek için alınlarındaki lekeyi temizlemelidirler.

Önümüzdeki seçimlere solun katılması için bir neden daha

Tüm sol güçler ve Senegal halkı, kardeş Burkina Faso halkını boşa çıkarılan darbecilere ve ihanete karşı destekliyor. Siyasal topluluğumuz ve halkımız için bunu ortaya koyabilmenin en iyi yöntemi, Fransız, Avrupalı ve ABD’li Afrika yeni sömürgeciliği tarafından terfi ettirilen liberaller (PDS, APR, REEWMI v.b.) ve sosyal liberalleri (PS, AFP v.b.) teşhir etmek ve ardından onlara karşı mücadele etmek için örgütlenmektir. Afrika dayanışması, vatansızlığın doğuştan oluştuğu ve Afrika’ya çoğu zaman Sankara, Cabral, Nkrumah, Um Nyobé, Ossendé Afana v.b. kahraman şehitlerini kaybettiren siyasal akımların ağzında, harap edilen halkları aldatmak üzere kullanılan boş bir kelimedir.  

Senegal’de yapılacak seçimlerin geleneksel solun, liberallerin ve sosyal liberallerin emperyalizm nezdindeki ebedi kulluğu karşısında bağımsızlık ve Afrika dayanışması siyaset anlayışını geçerli kılmak için bir fırsat olduğu inkar edilemez.

Bu sorun,  A.Wade, ardından Macky Sall ve onlardan önce ise “Fransız topluluğuna” HAYIR diyen Gine’ye karşı L.Senghor ve “frankofoni” karşısında A.Diouf’un oynadıkları utanç verici “silahşör” rolleri dikkate alındığında daha da önemli bir gereklilik haline geliyor.

Daha önceki bir metinde de yazıldığı gibi, Demokrasi ve Sosyalizm için Konfederasyon (CDS)’da bir araya gelen geleneksel sol, “Ulusal Oturumların sonuç kararlarını” uygulamak için daha yetenekli ve daha meşrudur çünkü diğer tüm liberal ve sosyal-liberal siyasi gelenekler iflas etti. Geleneksel sol kendini inkar ederek tarihsel sorumluluklarından sıyrılamaz.

Sosyalist Parti Benno Siggil Sénégal (BSS)’in 2012’de tek başına adaylığıyla demokratik seçeneği reddederek ve APR (Cumhuriyet için Birlik) ise 2012’den beri iktidarda kalarak, “Ulusal oturumların sonuçlarını” ancak IMF’ye, Dünya Bankası’na, Dünya Ticaret Örgütü’ne, Ekonomik İşbirliği Anlaşmalarına efsanevi boyun eğişlerini sürdürebilmek üzere halkı aldatmak için tek kelimeyle bağımsızlığı ve ulusal egemenliği emperyalist efendileri yararına ayaklar altına almaya devam etmek olduğunu olgularla kanıtladılar.

Şimdi, iki liberal eğilim deneyiminden sonra, iktidarın, bir araya geldiğinde söz konusu “Ulusal Oturumların sonuçlarının” asgari program olarak uygulanması demek olan demokratik yollarla ele geçirilmesi seçeneğinin hazırlanması söz konusudur.

Yaşasın kahraman Burkina Faso halkı !

 (Investig’Action www.michelcollon.info sitesinde 19 Ekim 2015 tarihinde Fodé Roland Diagné imzasıyla yazılan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir.http://www.michelcollon.info/Le-peuple-burkinabe-desavoue-les.html?lang=fr )

 

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735