Kamerun-ABD anlaşması

 BOKO HARAM : KAMERUN – ABD ANLAŞMASI

Barack Obama geçtiğimiz Ekim ayında 300 ABD askerinin Kamerun’da konuşlandırılacağını açıkladı. Resmi hedef Boko Haram’a karşı mücadele olarak belirtildi. Bu açıklama sonrasında başkent Yaoundé ve AFRICOM Komutanlığı arasında bu özel « yardım »a ilişkin bir çerçeve anlaşması imzalandı. Doğrusunu söylememiz gerekirse Obama, Paul Biya’yı bir şekilde oldu-bittiye getirdi. Peki hangi amaç uğruna?

Paul Biya Kamerun’da 300 Amerikan askerinin konuşlandırılmasını Boko Haram’a karşı verilen mücadele kapsamında göstererek, gerçekleri gizlemek mi istedi? Bu tam olarak doğru sayılmaz. Bu çatışmaların başlangıcından beri Kamerun Cumhurbaşkanının karar verirken bir avuç danışmanı temel aldığı, parlamentoya danışmadığı ve bu konudaki seçeneklerini açıkça dile getirmediği doğrudur. Ama Çad ordusunun ülkeye gelişinden önce en azından 15 Ocak 2015’te (yani iki gün öncesinde) İletişim Bakanı, Çad Cumhurbaşkanının « Çad silahlı kuvvetleri birliklerinin önemli bir bölümünü Kamerun silahlı kuvvetlerine destek için gönderme » kararını aktaran bir basın açıklaması yapmıştı.

 

Peki bu kez neden hiçbir açıklama yapılmadı (Kamerun Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterinin basın açıklaması, ABD askerlerinin konuşlanacağının medyalarda yayınlanması sonrasında, apar topar ancak 15 Ekim Perşembe günü öğleden sonra gerçekleşmiştir) ? Doğrusunu söylememiz gerekirse, « Yaoundé Wahington tarafından oldu-bittiye getirildi » diyor bir diplomatik kaynak. Gerçekten de Barak Obama’nın Amerikan güçlerinin konuşlandırılmasına dair 14 Ekim tarihli mektubunun basına sızmaması gerekirdi. Söz konusu mektyp Kongredeki iki parti grubu liderlerine hitaben yazılmıştı. Ve muhtemelen de Beyaz Saray Sözcüsünün konu hakkında açıklama yapmasını gerektirecek şekilde olayın basına sızması da bu kurum aracılığıyla gerçekleşti. Durum böyle olunca da Amerikan Başkanı Kongreyi bilgilendirdiği sırada, Amerikan Devlet Başkanının mektubunda her ne kadar 90 askerin Pazartesi gününden beri Kamerun topraklarında olduğu belirtiliyor olsa da, bu asker konuşlandırmasının tüm çerçevesi tamamen belirlenmemişti.

15 Ekim Perşembe günü boyunca, Kamerun’daki Amerikan Büyükelçiliği ve Birlik Sarayında, hatayı düzeltme amacıyla süreci hızlandırmak zorunda kalınınca alelacele savaş manevraları yapıldı. AFRICOM (Afrika’daki Amerikan Silahlı Kuvvetleri) Komutanı ve Kamerun Cumhurbaşkanlığı Savunma Bakanlığı arasında ancak ertesi gün bir anlaşma imzalanabildi. Peki, bu anlaşma neleri öngörüyor?

Resmi kaynaklar, 23 Ekim 2015 Cuma günü Kamerun Savunma Bakanı Joseph Beti Assomo ile AFRICOM (Afrika’daki ABD Kuvvetleri) Komutanı General David M.Rodriguez arasında imzalanan anlaşma konusunda çok net değiller. Sadece « anlaşma Kamerun ve ABD arasında Boko Haram’a karşı verilen mücadelede işbirliğini öngörüyor » demekle yetiniyorlar.  

Dolayısıyla, bu belge yine aynı Cuma günü Kamerun Ordusuna teslim edilen birkaç milyar CFA Frangı tutarında askeri malzeme hibe edilmesini ve Çarşamba günü açıklanan ve Kamerun topraklarında 300 Amerikan askerinin konuşlandırılmasının çerçevesini de çizmektedir. Ama bu açıklamayla birlikte bazı sorular da oluşmaktadır. Ana muhalefet partisi SDF’nin hayalet kabinesinde istihbarat ve medya sorumlusu Robert Waffo verdiği bir demeçte:  « Ülkemizdeki Amerikan askeri varlığının karşılığında ne alınmıştır? Yaoundé’deki yöneticiler ülkemizin çıkarlarını korumuşlar mıdır? Topraklarımızın, özellikle de çok zengin olan yeraltı kaynaklarının sömürülmesi anlamında çeşitli biçimlerde işgale uğramayacağının teminatı nedir? Bütün bunlar bize neye mal olacak?  » diye soruyor.

« Cazip bir teklif »     

Aldığımız bilgilere göre, imzalanan metinde bu Amerikan desteğine dair açıklayıcı bir karşılık yok. ABD Büyükelçiliğinden bir bilgi kaynağımız hatta « bu hiçbir çıkarımız olmadığı anlamına gelmiyor » diye durumu yumuşatmaya çalışmadan önce, çok da ayrıntıya girmeden bir « cazip teklif »ten bile söz ediyor. Kamerun yetkilileri bu asker konuşlandırmasının « Boko Haram terörist örgütüne karşı verdiğimiz mücadelede savunma ve güvenlik güçlerimize değerli bir katkı sunacağını » belirtmekle birlikte Amerikalılar kafalarındaki planı çok iyi gizliyorlar. Jeostratejist Alain Fogue’a göre, konuşlandırılan 300 Amerikan askerinin temel hedefi, Amerikan hedeflerine yönelik herhangi bir eylemi önceden önlemek amacıyla Boko Haram hakkında olabildiğince bilgi toplamaktır. Görevlendirilen Amerikan askerlerinin görev tanımı da doğal olarak bizi bunu düşünmeye itiyor.

Beyaz Saray sözcüsünün ya da Kamerun Cumhurbaşkanının genel sekreterinin açıklamalarından « istihbarat, gözetleme ve keşif faaliyetleri yürütmekle yükümlü Amerikan Ordusu personellerinden oluşan bir birliğin » söz konusu olduğunu öğreniyoruz. ABD ya da Kamerun Büyükelçiliğinde, bu askeri birliğin başlıca görevinin İnsansız Hava Araçlarının kullanımı ve Kamerunlu askerlerin bu amaçla eğitimi olduğu anlatılıyor. Zaten birliğin konuşlandırıldığı Garoua kentinde, Kamerun’un en önemli askeri üslerinden biri olan 301.Hava Üssünü bulunuyor.

« Yaşamsal çıkar alanı »

Öte yandan Gine Körfezi güvenliğiyle ABD’nin birkaç yıldan beri ilgilendiğini biliyoruz. Alain Fogue’un 2011 yılı sonunda yayınlanan ve AFRICOM’un gelişinin nedenlerini irdeleyen bir makalesinde anıldığı gibi bu bölge, Ortadoğu’nun istikrarsızlaşması ve tedarik kaynaklarını çeşitlendirme isteği doğrultusunda biçimlendirilen yeni enerji politikasına uygun olarak Amerikalılarca « yaşamsal çıkar alanı » olarak ilan edilmiştir. Yaoundé II (Soa) Üniversitesinin Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Profesörü, Sam Amca’nın ülkesinin bu yıldan itibaren petrol tüketiminin %25’ini Kara Afrika’dan ithal etmeyi hedeflediğini belirtiyor. Cuma günü imzalanan anlaşmadan önce, iki ülkeyi birbirine bağlayan sadece kıyı güvenliğine yönelik Kamerun güçlerinin eğitimini içeren özel bir mutabakattı. Bölge denizlerindeki korsanlık faaliyetleri BIR DELTA (Körfez Ani Müdahale Gücü)’nın konuşlandırılması sayesinde en düşük seviyeye indirildi. Ancak Çad Gölü havzası ülkelerinin istikrarsızlaşması durumu değiştirebilir. Ve bunu en iyi Amerikalılar bilebilir.

Dikkate alınması gereken başka konular da var: Kamerun uluslararası silah pazarında çok bir şey ifade etmiyor. Ancak bu alanda yaptığı harcamalar Boko Haram’la mücadeleyi başlamasından beri misliyle katlandı. Ve dünyanın bir numaralı silah ihracatçısı ABD, uzakta da olsa bunu gayet iyi biliyor. Zaten geçen hafta ortaya çıktığı gibi ve 29 Eylül 2015’te Pentagon’un (ABD Savunma Bakanlığı) yaptığı açıklamanın da teyit ettiğine göre, Washington merkezli Insitu Inc Amerikan şirketi yakın zamanda Kamerun hükümetinden Scan Eagle tipi vurucu güce sahip insansız hava araçları için toplam 5 Milyar CFA Frangı tutarında bir sipariş aldı. Hepsi bu kadar da değil. Bu insansız hava araçlarını pilotsuz olarak kullanabilmek için Kamerun’un uzayda uydusu olmadığından uydu kiralaması da gerekecek ki bunun da bedava olmayacağı kesin.

ABOUDI OTTOU

Özgün Kaynak : 237online.com         

(Investig’Action www.michelcollon.info sitesinde 8 Kasım 2015 tarihinde Aboudi Ottou imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir)

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735