Kitlesel Gözetim

Résultat de recherche d'images pour "kitlesel gözetim" Assange : « Özel hayat kavramı bahsi yitirildi ve kitlesel gözetim kalıcılaştı »

RT  (Russia Today) haber ağının 10ncu yılı dolayısıyla düzenlenen bir konferansta konuşan WikiLeaks kurucusu, insanlığın bundan böyle kitlesel gözetiminin, gün geçtikçe daha çok hükümetin eline geçtiği bir dünyada yaşamaya alışması gerektiği değerlendirmesini yaptı.  

Julian Assange, « güvenlik ya da gözetim: özel hayatın gizliliği hakkı ve terörizme karşı güvenlik, dijital çağda birlikte var olabilirler mi? » temasıyla RT tarafından düzenlenen toplantıya, üç yıldır hapsedildiği Londra’daki Ekvator Büyükelçiliğinden görüntülü konferans aracılığıyla katıldı.

Söz alıp, « belki de benden beklediğiniz tavırdan görece daha farklı bir tutum takınacağım » dedikten sonra, « özel hayatın gizliliği mücadelesini kaybettiğimizi kabul etmemiz gerekiyor. Mücadele kaybedildi. Kitlesel gözetim artık kalıcı bir şekilde yerleşti ».

WikiLeaks kurucusuna göre aynı şekilde, kitlesel gözetim artık sadece dünyanın süper güçleri tarafından değil, en küçük ülkeler tarafından bile uygulanıyor. « Beş göz Anlaşması » (United Kingdom-United States of America Agreement, UKUSA, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Büyük Britanya ve ABD istihbarat servislerinin ittifakı) uluslararası ve ulusal kitle iletişimin gözetimi anlamında öylesine muğlak ki, bazı uzmanlar uygulamada kendileri için sınırlı sayıda işlem için bir özel yaşamın gizliliği hakkı elde etmeyi başarırken, halkın geri kalanı için özel yaşam kavramı tamamen yitirilmiş durumda » diye anlattı.

Ardından özel yaşamın gizliliğinin artık « geri gelmeyeceğini », çünkü « iletişim fiyatlarının temelini oluşturan bedel olması itibarıyla, kitlesel gözetim sürecinin başlangıç bedelinin her 18 ayda bir %50 azaldığını » sözlerine ekledi. Dolayısıyla Assange’a göre, bilişimselleştirme süreci ve kitlesel gözetim, insanlık ve insani değerler karşısında acımasız bir zafer kazanmıştır.

Bu yüzden, günümüzün asıl bahsi artık kendi özel yaşamını nasıl koruyacağını bilmekten daha çok, oluşan bu yeni koşullar altında ne tür bir toplumun inşa edileceğini iyi kavramaktır. « İsveç, Güney Kore, Japonya’daki Okinawa ve Kuzey Kore gibi daraltılmış sosyal alanlara sahip, aşırı konformist, küçük ve tecrit olmuş toplumlardaki sosyal davranışlara baktığınızda, toplumun oluşan duruma uyum gösterdiğini görürsünüz. Herkes inanılmaz derecede çekingen oluyor, kodlanmış sözcükler kullanmaya başlıyor, gizlice tartışmalı görüşler ileri sürmeyi denemek için daha çok imada bulunuyor » diye değerlendirmede bulunan Assange, modern dünyanın « bu tür toplumlara doğru » evrildiğini sözlerine ekliyor.   

RT-10 ARALIK 2015

Özgün Kaynak :  https://francais.rt.com/international/11938-assange-rt-vie-privee-surveillance   

(www.arretsurinfo.ch internet sitesinde 19 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan Fransızca haberden Türkçeleştirilmiştir http://arretsurinfo.ch/assange-a-rt-lenjeu-de-la-vie-privee-est-perdu-la-surveillance-de-masse-est-la-pour-de-bon/ )

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735