Kübalı sığınmacılar

cuba migration policy ile ilgili görsel sonucu Orta Amerika’daki Kübalı “sığınmacılar” hakkında bilmemiz gereken dokuz şey

Son günlerde, 8000 Kübalı Kosta Rika ve Nikaragua arasındaki sınırı aşmayı başaramadı. Çoğunluğu Kübalı olan bu insanlar, bu ülkeler üzerinden ABD’ye girmeyi denemektedirler. Şüpheci hatta eli kanlı bir siyasetin oyuncağı haline gelmişler. İşte Marc Vandepitte’in bize yansıttıkları.

1. Dünyada en yoksulların daha varsıl bölgelere doğru göç etmeleri kadar doğal bir şey yok. Küba’nın çok yakınındaki Puerto Rico’da, toplam nüfusun %40’ından fazlası ABD’ye göç etmiş durumda. Her yıl, 250 bine yakın Orta Amerikalı, Meksika ile ABD arasındaki sınırı yasadışı olarak geçmektedir (1). 2008’deki mali kriz sonrasında, ülkelerini terk eden Kübalıların sayısı İrlandalıların on altıda biri kadardı (2). Dünya tarihinin tanıdığı en uzun süreli ambargolardan biriyle karşı karşıya kalan Küba, bu açıdan bir istisna oluşturmuyor.

 

2. Kübalılar için ikinci bir gerekçe daha söz konusu. Öğretimin çok kaliteli olması sayesinde, eğitim yönünden orta düzey Kübalı, çoğunlukla okuma yazma dahi bilmeyen Latin Amerika kökenlilerin büyük çoğunluğunun üzerindedir. Karşılaştırma yapmamız gerekirse, Küba’da Yüksek Öğrenimdeki öğrenci sayısı Belçika’dakinin iki mislidir (nüfusları aynıdır). Kübalı göçmenler dolayısıyla ekonomik açıdan caziptirler ve kıtadaki diğer meslektaşlarından daha iyi perspektifler sunmaktadırlar. Evlerinden sadece 200 km kadar uzakta, Kübalıların on kat daha fazla kazanma ihtimalleri vardır. Aynı durumun, Belçikalı doktorlar, hastabakıcılar, mühendisler, eğitimciler için söz konusu olduğunu bir düşünün… Hastaneler, şirketler ve okulların tamamen boşaldığına tanık olurduk. Daha şimdiden kliniklerimizde Romanya ve Lübnan’dan ithal işgücü kullanmaya başladık bile (3).

3. Küba’dan ABD’ye göç Washington’un uyguladığı kötü niyetli siyaseti bağlamında gerçekleşmektedir. Kübalılar, ABD’de otomatik olarak oturum kartı ve yardım almaya hak kazanan tek dünya ulusudur. Diğer Latin Amerikalılar sınırda durduruluyor ve hemen sınırdışı ediliyorlar. Kübalılara ise kol kanat geriliyor ve anında çalışma izni veriliyor. En ahlaksız göçmen politikalarından biri olan bu uygulama, Devrimin 1959’da kazandığı zaferden sonra, özellikle Küba’dan beyin göçünü hızlandırmak (4), eski rejimin yolsuzluğa bulaşmış memurlarını ve savaş suçlularını ABD topraklarına çekmek amacıyla Washington tarafından geliştirilmiştir. İki ülke arasındaki sözde normalleşmeye karşın, Cuban Adjustment Act bugün hala yürürlüktedir. Kübalı elit sporcular, ünlü akademisyen ya da müzisyenler yurtdışına çıktıklarında, ülkelerini terk etmeleri için mali yönden çok avantajlı ve ahlaksız sözleşme teklifleriyle karşı karşıya kalıyorlar.

4. ABD özellikle Kübalı doktorları hedef almaktadır. Enternasyonalist programlar kapsamında, 30.000’den fazla Kübalı doktor 66 farklı ülkede çalışmaktadır. Beyaz Saray, bu doktorlardan daha fazlasını ABD’ye çekmek için elinden geleni yapıyor. Bush tarafından başlatılan ve bugün Obama’nın hala uygulamaya devam ettiği, 2006’dan beri yürürlükte olan “Parole Program” ile yapılmak istenen budur.

5. İlginç bir şekilde, ABD tarafından yapılan yaygın çağrılara, yoğun bir vize problemi eşlik etmektedir. 1984 yılından beri, Washington’un her yıl 20.000 vize verme taahhüdünde bulunduğu (özellikle de aile birleşimi kapsamında) ve Havana’nın ise “gemiyle yasadışı kaçışları” engelleme sözü verdiği, iki ülke arasında varılmış bir anlaşma mevcuttur. Ancak uygulamada ABD tarafından her yıl sadece 3.500 vize verilmektedir. Başka bir deyişle Kübalılar tercihli bir uygulamaya tabidirler ama aynı zamanda yasal yöntemleri izlemelerinin önü kesilmektedir. Sözünü ettiğimiz 3.500 vize, çekiliş yoluyla dağıtılmaktadır (6). Bu bir şaka değil ve bir Kübalının ailesine kavuşup kavuşmayacağını insani gerekçeler değil tamamen şans belirtmektedir…

6. ABD bir yandan Kübalıları çekmeye çalışırken, diğer yandan yasal yolları kullanmalarını engellemektedir. Bu tür politikalar yasadışı göçe ve insan kaçakçılığına neden olmaktadır. Kübalıları suça iten bu politika, Kübalı suçluları adayı terk edebilmek için pervasız ve canice suçlar işlemeye sevk etmektedir (7). Hava ve deniz korsanları Florida’ya vardıklarında, cezasız kalacaklarından ve bir anlamda kahramanlar gibi karşılanacaklarından emindirler (8).

7. Geçen yıl, ABD ve Küba arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden düzenlendi. Kasım ayı sonunda iki ülke temsilcileri göç mutabakatları konusunda pazarlık görüşmeleri gerçekleştirdiler (9). Adayı terk etmek isteyen Kübalılar yakın zamanda, Kübalılara yönelik tercihli uygulamanın kalkmasından korkuyorlar. Bu nedenle binlerce Kübalı ABD’ye giriş yapmak için acele etmek istediler. Ancak Nikaragua onların geçişlerine izin vermeme kararı aldı. Bu yüzden binlerce Kübalı Kosta Rika ve Nikaragua arasındaki sınıra yığılmış beklemektedirler (10). 

8. Birkaç yıldan beri Kübalılar ABD’ye serbestçe seyahat edebiliyor. Ancak bunun tersi mümkün değil. « Land of the free » sakinleri Küba’yı ziyaret etmeleri durumunda 25.000.-USD ceza ödemek durumundular.

9. Her yıl binlerce Kübalı göçmen anavatanlarına nihai olarak geri dönüş yapıyor. Daha on binlercesi geri dönmek niyetindedir (11). Amerikan düşü, özellikle de 2008 krizinden sonra, Kübalılar için kabusa dönüşmüş durumdadır. Onların durumunda olanlar, hatta Avrupa’da olanları bile (12) geride bıraktıkları mükemmel sosyal güvenlik sisteminin özlemini çekiyorlar. Hatta sözde “siyasi muhalifler” bile adaya geri dönmeyi öngörmektedirler (13). Ana akım medya bundan hiçbir zaman söz etmeyecektir.

MARC VANDEPITTE

NOTLAR :

(1) Financial Times, Life & Arts, 2-3 november 2013, p. 11 ; http://www.ft.com/intl/cms/s/2/d191....

(2)https://groups.yahoo.com/neo/groups....

(3) http://www.mloz.be/files/22022012-h..., p. 8.

(4) http://www.agoravox.fr/actualites/i....

(5) Cuban Medical Professional Parole Program ; http://www.state.gov/p/wha/rls/fs/2....

(6) http://www.cubaencuentro.com/cuba/n....

(7) http://www.voltairenet.org/article1....

(8) 2003’te bu durum yaşandı. O dönem ABD bir göçmen krizi öngörüyordu. İlk kez uçak kaçırıldığında, hava korsanları Florida’ya varır varmaz serbest bırakıldılar. Bu açık bir şekilde suça davetti. Bu yılın 19 Mart ile 10 Nisan tarihleri arasında, en az 29 uçak kaçırma olayı ya da girişimi yaşandı.

(9) http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/20....

(10) http://www.dw.com/en/costa-rica-dep....

11) http://cafefuerte.com/csociedad/228.... 2013’te 3.500 adet gerçekleşti.

http://www.cubaenmiami.com/3500-cub....

(12) Örneğin bakınız Gilberto Martínez’in İspanyolca anlatımı http://ccaa.elpais.com/ccaa/2013/05....

(13) Örnek olarak bakınız 2010-2011 dönemi içerisinde serbest bırakılan ve İspanya’ya sığınan Kübalı tutsaklar http://www.legrandsoir.info/la-nouv...

(Investig’Action www.michelcollon.info sitesinde 30 Aralık 2015 tarihinde Marc Vandepitte imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir http://www.michelcollon.info/Neuf-choses-a-savoir-sur-les.html?lang=fr )

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735