ABD'den Müslümanlara 23.144 bomba!

kunduz afghanistan hospital bombing ile ilgili görsel sonucu 2015’te ABD’den Müslüman ülkelere toplam 23.144 bomba!

Düşünce kuruluşlarının 2015’te yaptıkları değerlendirmeler, ABD’nin Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerde yol açtığı her türden hasar ve yıkımın miktarına ilişkin kaba bir icmal oluşturuyor.

ABD Dış İlişkiler Konseyinin kuşkucu yetkilisi Micah Zenko, geçenlerde ABD’nin atmış olduğu bombaların sayısının dökümünü çıkardı ve ortaya çıkan sonuçlar beklendiğinden çok daha korkutucu çıktı.

Zenko’nun yaptığı hesaplamalara göre ABD, Ocak 2015’ten beri tümü Müslüman çoğunluğa sahip Irak, Suriye, Afganistan, Yemen ve Somali üzerine yaklaşık 23.144 bomba attı.

Çoğunlukla ABD Dışişleri Bakanlığına yakın olarak bilinen bu düşünce kuruluşunun hazırladığı döküm, diğer ülkelerde yol açılan hasarları kabaca yeniden ele almaktadır.

Bu bombardımanlar haklı olarak değerlendirilsin ya da değerlendirilmesin, bu hesaplamada ABD’nin Arap-Müslüman dünyasında yol açtığı her türlü hasarın kaba bir icmali söz konusudur:

2015’te atılan ABD Bombaları (tüm silah platformları):

IRAK ve SURİYE         22.110

AFGANİSTAN                  947

PAKİSTAN                          11

YEMEN                               58

SOMALİ                              18

TOPLAM                     23.144

Bütün bu bombaların atılmasına rağmen, herhangi somut bir sonuç elde edilemedi. ABD’nin Afganistan’a 2015 yılında 947 bomba atmış olmasına karşın, dışişleri alanında uzman bir derginin yakın zamanda yaptığı araştırma, bugün itibariyle Taliban’ın 2001 yılının herhangi bir dönemine göre, daha geniş bir alanı denetimi altında tuttuğunu ortaya koydu. Obama yönetimi buradan geri çekileceğine ilişkin birçok kez söz vermiş olmasına karşın, ABD, Afganistan savaşındaki sekizinci yılına girdi.

Geçen yılın Ekim ayında, Başkan Obama, kararlarını gözden geçirdi ve buradaki ABD birliklerini 2017 sonuna kadar geri çekmemeyi kararlaştırdı.

IŞİD’e karşı savaş insani amaçlı sınırlı bir müdahale olarak tanımlanırken, bugünkü hava saldırılarına 7 Ağustos 2014’te yeniden başlanınca, böylece en sonuncusu da dahil olmak üzere, son dört ABD Başkanı da Irak’ı bombalamış oldu.

O dönemden beri, Savunma Bakanı Léon Panetta, bunun 30 yıl sürecek bir savaş olacağını teyit etmiş ve Beyaz Saray da hem Irak’ta, hem de Suriye bunun uzun soluklu bir iş olacağını üstüne basarak hatırlatmıştır.

Zenco, söz konusu 23.144 bombanın yol açtığı etkiler arasında, hiç sivil kurban bulunmadığı savını çürüterek bir başka hata daha yaptı.

Çatışmalarda ölen 25.000 kişi arasında şaşırtıcı bir şekilde, nasıl olduysa, hava saldırıları kampanyasının on yedinci ayında meydana geldiği anlaşılan 6 sivil kurban olduğu belirlenmiş.

Aynı basın bildirisinde, CİA tarafından 20 ila 31.000 arasında tahmin edilen karadaki düşman sayısının toplamda değişmediğini kabul ediliyor.

Oysa geçen Çarşamba, Warren yeniden 31.000 savaşçı sayısını zikrediyordu. Sonuç olarak İslamcılara yönelik bombardımanların sonucu 30.000-25.000 = 30.000 olarak özetleniyor.

Özet olarak, 20.000’den fazla bombaya karşın, savunma bakanlığı ne yazık ki ancak 6 sivilin ölümüne üzülmek durumunda kalacak. Bu açıklama, Irak ve Suriye’deki hava saldırılarında gerçekte kimin yok edileceği üzerine soru sormayan medyalar tarafından fazlasıyla kabul görmüş durumda.

Ekim ayında, Afganistan’ın Kunduz kentindeki hastanenin ABD tarafından bombalanması sonucunda en az 30 sivilin öldüğünü iyi biliyoruz.

Soruşturma hala devam ediyor ama daha şimdiden kanıt oluşturabilecek birçok unsurun ortadan kaldırıldığı ya da değiştirildiği biliniyor.

Adam Johnson  

Adam Johnson AlterNet sitesinin yazı işleri kurulu üyesi. Kendisini twitter’den de izleyebilirsiniz (https://twitter.com/adamjohnsonnye).

(Investig’Action sitesinde 15 Ocak 2016 tarihinde Adam Johnson imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir http://www.michelcollon.info/Les-USA-ont-largue-23-144-bombes.html?lang=fr )

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735