Gazze: İsrail'in inşa ettiği demir duvar Filistinliler için ne ifade ediyor?

Gazze: İsrail'in inşa ettiği demir duvar Filistinliler için ne ifade ediyor?

Yazanlar Andrei POPOVİCİU ve Lubnaa MASARWA

Arrêt sur info – 15 Aralık 2021

Gazze Şeridi'ni çepeçevre kuşatan İsrail'in 1,1 milyar dolara mal olan yeni duvarı ve demir çiti, Salı günü yapılan açılışında « dünyada eşi benzeri olmayan » şeklinde selamlandı.

İsrail için bu, Gazze'yi ve işgal altındaki Batı Şeria'yı tecrit eden ve iki devletli çözüm umutlarını boğan bir dizi tahkimat ve güvenlik önleminin sonuncusu olan üç buçuk yıllık bir çalışmanın ürünüdür.

Gazze'de yaşayan ve yarısı çocuk olan iki milyon Filistinli için yüksek teknolojili duvar, bir teknolojik veya güvenlik yeniliğinden çok daha fazlasını temsil etmektedir: onların dünyanın en büyük « açık hava hapishanesinde » yaşadıklarını doğrulamaktadır.

Öğretmen ve gazeteci Rüveyde Amir, « duvar, başta gençler olmak üzere Gazze halkı üzerinde büyük bir psikolojik etki bıraktı » diye açıklıyor.

« Etrafımızı saran bu çelik duvarla artık gerçekten bir hapishanede olduğumuzu hissediyoruz ».

İşte İsrail'in Gazze'deki yeni bariyeri hakkında bilmeniz gerekenler:

Distopik güvenlik teknolojisi

Mısır sınırı boyunca 65 kilometre uzanan, Gazze Şeridi'ni çevreleyen ve Akdeniz'e dökülen İsrail'in yepyeni « demir duvarı », gözetleme donanımlarıyla dolu. 140.000 ton demir çelikten inşa edilen bu tahkimat boyunca onlarca anten, yüzlerce kamera ve radar yerleştirildi.

Yüzeyde, duvar altı metre yüksekliğe kadar yükseliyor. Ayrıca sensörlerle donatılmış bir yeraltı metal duvarına sahiptir.

İsrailli yetkililer duvarın ne kadar derin olduğunu söylemeyi reddetti, ancak duvarın yerin birkaç metre altında olduğu düşünülüyor.

Duvar, uzaktan kumandalı bir silah sistemi ve deniz üzerinden yapılan saldırıları tespit etmek üzere gözetleme donanımına sahip bir deniz bariyeri ile donatılmıştır.

Tuğgeneral Eran Ofir, « savunma kurumları tarafından gerçekleştirilen en karmaşık projelerden biri » olarak nitelendirdiği inşaatın liderliğini üstlendi.

İsrail ve Mısır tahkimatı

Projenin açıklandığı 2016 yılından bu yana İsrail, yeni duvar sistemini inşa etmesinin ana gerekçesi olarak İsrail ile Gazze arasındaki tünelleri gösteriyor.

Gazze Şeridi'ni çevreleyen arazinin yüksek noktalarında ve ayrıca İsrail kuvvetlerinin tüm ayrım hattı boyunca zaten çitler ve tahkimatlar mevcut.

Yeni yeraltı metal duvarıyla birlikte Gazze'den çıkmak için tünel kazmak çok daha zor olacaktır. Tüneller, hem kuşatma altında ezilen Filistinliler için, hem de onları kısmen silah temin etmek için kullanan Hamas [İslami direniş] hareketi için bir can simidi görevi görüyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, « yenilikçi ve teknolojik olarak gelişmiş bir proje olan duvar, Hamas'ı geliştirmeye çalıştığı yeteneklerden birinden yoksun bırakıyor » dedi.

İsrail, Hamas hareketinin yerleşim bölgesini kontrol altına aldığı 2007'den bu yana Gazze'yi kuşatan tek ülke değil. Refah kapısının açılmasına nadiren izin vererek Mısır da ablukayı dayattı. 2020'de Mısır, Gazze Şeridi ile sınırı boyunca 14 km'lik bir çitin yapımını tamamladı.

Gazze eski sağlık bakanı Dr Basem Naim, bize İsrail'in yeni duvarının, « Filistin halkını açık, kapalı hapishanelerde yaşayan ve birbirinden tecrit eden ayrı gruplara dönüştürmekte ısrar » eden  « ırkçı doğasını » ortaya koyduğunu söyledi.

Gazze duvarı İsrail'in ilki değil. İsrail ile Batı Şeria arasında 700 km uzanan, beton duvarları, gözetleme kulelerini ve çitleri birleştiren bir ayırma bariyeridir. Batı Şeria'da duvarın inşasına 2002 yılında başlandı ve İsrail bunun güvenlik için vazgeçilmez olduğunu iddia etti. Duvar, Filistin topraklarının derinliklerine giriyor, çoğu zaman Filistinlilerin kendi mülklerine erişimini engelliyor ve onları Kudüs'ten dışlıyor.

Ahmed Ebu Artema, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı ve işgale son verilmesi talebiyle 2018 yılında Gazze sınırında kitlesel protesto gösterileri düzenleyen Büyük Dönüş Yürüyüşü hareketinin kurucusudur. İsrail'in bu protestolara yönelik çeşitli şiddetli baskıları sonucunda 250'den fazla insan öldü ve binlerce kişi yaralandı.

Artema, Middle East Eye’e « işgalci güç, 2002'de Batı Şeria'daki duvarın inşasını meşru göstermek için yaptığı gibi, bu duvarın inşasını da haklı çıkarmak için güvenlik iddialarında bulunuyor. Ancak İsrail'in sürekli tekrarladığı hata, Filistin sorununu bir güvenlik sorunu olarak ele alması ve sorunun kökenini yok saymasıdır » dedi.

« Bu küçümseme ona stratejik düzeyde hiçbir şey sağlamayacaktır, çünkü sorunun kökeni farklıdır, bütün bir halkın özgürlük ve kurtuluş hakkını inkar ettiği sürece, bu halk kurtuluşa kadar mücadele etmeye kararlı olacaktır ».

İsrail ayrıca gelecek yıl Lübnan sınırına 1970'den kalma mevcut bir çite eklenecek bir çitin daha inşasına başlamayı planlıyor.

Bu sınır duvarı planları, İsrail'in güvenlik stratejisinin bir parçası olarak yüksek teknolojili duvarlara giderek daha fazla güveneceğini açıkça ortaya koyuyor.

Kuşatma altında

BM 2012 yılında, Gazze'nin 2020 yılına kadar yaşanılamaz hale geleceğini tahmin etmişti. Filistinliler, yeni bariyerin koşulları daha da kötüleştireceğini söylüyor.

Gazze halkı, temiz suya sınırlı erişim, yaşamı felç edici elektrik kesintileri ve yetersiz sağlık ve eğitim sistemleri yüzünden güvencesiz bir şekilde yaşıyor.

Gazze'nin içme suyunun yaklaşık % 97'si kirlenmiş durumda ve bölge sakinleri, ciddi şekilde hasar görmüş bir elektrik şebekesi nedeniyle sürekli elektrik kesintileriyle yaşamak zorunda kalıyor.

Korkunç yaşam koşulları, Gazze Şeridi'nde intihar oranlarını ateşleyen bir ruh sağlığı sorununa neden oldu.

Filistinli mültecilerle ilgilenen Birleşmiş Milletler kuruluşu UNRWA'ya göre, yıllarca süren çatışmalar ve abluka, Gazze nüfusunun % 80'ini uluslararası yardıma bağımlı hale getirdi.

« Bazen dünyaya erişimimizi mümkün kılmak için çaba sarf edildiğine ilişkin sözler duyuyoruz, ancak bu çit şimdi bizi bu hapishanede tutmayı hedefliyor. Amaç yaşam umudumuzu tüketmek ve bizi dünyadan ve Batı Şeria'dan tecrit etmek » diyor Amir.

« Kuşatmaya çözüm bulmak yerine şimdi artık kalıcı hale getirildi. İsrail Gazze'yi duvarın arkasına gömmeyi başaramayacak ».

Andrei POPOVİCİU - Lubna MASARWA

Middle East Eye ‘de 11 Aralık 2021’de Gaza: What the iron wall built by Israel means for besieged Palestinians başlığıyla yayınlanan makaleden çevrilmiştir.

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735