ÖRÜMCEK ADAM: Alain Robert

 

 7 Ağustos 1962’de Fransa’nın Saône et Loire bölgesindeki Digoin kentinde doğmuştur. Çocukluğunda, hep  Bonatti, Rébuffat ve Desmaison gibi hayran olduğu dağcıların izinden gitme arzusu içinde olmuştur.

Ancak Valence Bölgesine yerleşen ailesi, başlangıçta oğullarının bu tehlikeli hevesini iyi karşılamaz. Alain “kahramanları gibi bir dağcı” olabilmek için izcilere katılır ve zamanla tırmanışın abecesini, hareket tarzlarını, hamleleri iplerin kullanımını öğrenir. On iki yaşındayken bir gün anahtarları evin içinde unutur ve apartmanın sekizinci katındaki dairenin penceresinden içeriye girer. Ailesi kararlılığı karşısında pes eder.
Valence’ın çevresindeki yalıyarlarda çalışarak yeteneğini geliştir. Onu motive eden: “hesaplanabilen risk, denetlenebilen korku ve egemen olunabilen korkulardır”. Bu aşamadan sonra Alain Robert artık solo olarak, hataya yer bırakmadan, ipsiz ve güvenlik almadan tırmanmaya başlar.  İlk başlarda tutuşları ve hareketleri çalışabilmek için güvenlik alarak, ipe bağlı olarak tırmanır; birkaç deneme ardından ise serbest solo tırmanış yapmaya başlar. Bundan böyle yapacağı en küçük bir hata onun için ölüm anlamına gelecektir.

 

Fakat, Alain Robert bu hatayı istemeyerek birkaç kez yaptı. 1982 yılında, iki kaza geçirdi: En ciddisi, ipli iniş yaparken hatalı atılan bir düğümün çözülmesiyle, on beş metreden kafa üstü düşmesiyle sonuçlandı. Bilanço: Beş gün süren bir koma durumu ve kafatası, burun, bilek, dirsek, kalça ve topuklarda birçok kırık. Doktorların değerlendirmesi ümit kırıcıydı: “Bu delikanlı bir daha tırmanış yapamaz”. Bu kazanın izlerini hâlâ taşımaktadır: iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan kronik bir baş dönmesi. Bugün sosyal güvenlik kurumu kendisini %66 oranında sakat sayıyor.

 

Kazadan bir yıl sonra, Alain Robert, benzersiz iradesinin gücüyle yeniden tırmanmaya başlar ve alanında en üst düzeye ulaşır. 1991 yılında, Janssens Festivalinde Patrick Edlinger’in elinden Sportif Başarı Ödülü’nü alır. İki yıl sonra, Juan Antonio Samaranch’ın elinden Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden atlet performansı için ödül alır. Aynı yıl Verdon Boğazında solo tırmanış dalında dünya zorluk rekorunu kırar.

 

İletişim temasını ekstrem tırmanış üzerine kuran Sector adındaki bir sponsor firma, ondan bir gökdelene tırmanmasını ister ve bu etkinliğin belgeselini çekmeyi önerir. 1994 yılında, Chicago’da ilk kulesine tırmanır. Bu dönem, kentsel tırmanış alanındaki başlangıç yıllarıdır. Alain, imkansız olan tırmanışları gerçekleştirmekten hoşlandığını ve bunun kendisi için nihayet tutkusunu  dolu dolu yaşayabileceği bir yol olabileceğini fark eder. Dünyanın dört köşesinde kule üstüne kule tırmanır ve aynı zamanda da, bu iş için izin alması zor olduğundan dünyadaki sayısız hapishaneyi de ziyaret etme olanağı bulur. Bu alanda ayrı bir dünya rekoruna sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Alain bu konuda “hapishanede geçirdiği günler hastanedekilere tercih ettiğini” her fırsatta dile getirmektedir. Mahkûm olsun, gecekondu semtlerinin yoksulları olsun, farklı insanlarla tanışmanın motivasyonunun bir bölümünü oluşturduğunu söyleyebiliriz.

 

İzinsiz, yasadışı tırmanışlarıyla tanınan dağcının kimi etkinliklerinin yardım amaçlı olduğu gerçeği kamuoyunca pek bilinmemektedir. 1997 yılında, Kuala Lumpur’da bulunan, dünyanın en büyük kulesine yaptığı izinsiz tırmanışı öylesine bir medyatik etki yaratır ki, Borneo Adaları’ndaki Sabah Vakfı ondan kendi gökdelenlerine tırmanmasını ister. Yerel yetkililerin izniyle yaptığı iş inanılmaz bir boyut kazanır: on beş bin kişi gösteriyi izlemeye gelir. Bu toplantı sayesinde yardım için 150.000 Euro toplamayı başarır.

 

Paris’te ADT Quart Monde insani yardım kuruluşunun talebiyle, Alain Robert, Champs Elysées’nin cephesinden iple iner; binanın cephesi imgesel olarak yeniden dekore edilmiştir: Başkentteki sahipsiz, boş binaların sokaklarda yaşayan evsizlere açılması talebini imgeleştirmek üzere binanın pencerelerini birer birer açmıştır. Binanın altında Bayan Chirac ve Bayan De Gaulle ve birçok önemli şahsiyet bu gösteriyi şaşkınlıkla izlemişlerdir.

 

On beş yıl içerisinde, Alain Robert dünya çapında yüzden fazla gökdelen ve önemli anıta tırmandı. En büyük başarılarından biri, yüz bin izleyici önünde Abu Dhabi’deki National Bank’a tırmanışı olmuştur. Çarpıcı tırmanışları arasında, 1994 yılında Empire State binası (381 m), 1996’da son kısmındaki anteni hariç Eiffel Kulesi (300,65 m), 1997’de Kuala Lumpur’daki Petronas Twin Towers (452 m), 1999’da Chicago’da Willis Tower (443 m) ve 2007 yılında Shangai’daki Tour Jin Mao (420 m) tırmanışları sayılabilir.   

 

Alain için kent giderek bir dağ kütlesi hâline dönüşmüştür; ancak tek bir farkla, bu coğrafyada hep yeni ve daha yüksek kulelerin inşaatı söz konusu olacaktır.  

 

 

(www.alainrobert.com sitesinden derlenmiştir)

 

(http://www.meteorhaber.com/content/view/517/)

 

 

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest