Paranın askerleri

1361980728_small.jpg Uluslararası arenada kendi oyununu kendisi yazan küresel sermaye, lanetli düzenini savunurken zorlandığı durumlarda, yeri geldiğinde farklı oyuncular kullanmaktan çekinmiyor. ‘Küreselleşme’ adıyla kulağa hoş gelen yoğun değer yitimi çağında, ulus, bayrak, vatan toprağı gibi olgular paranın etkili anlamının altında ezildikçe, özellikle askerlik kavramında, ulusun silahlı gücü olan ordudan beklenen ‘verim’ her zaman elde edilemiyor. Yaşamın tüm alanlarında sürdürülen tek tipleştirme ve hizaya getirme dayatmasına direnenlere karşı geliştirilen gayrimeşru şiddeti, göreceli olarak da olsa kısmen denetime tâbi ordular aracılığıyla kullanmak zorlaşabiliyor ve bu ‘ağır’ ve kutsal yük, kirli işler konusunda uzmanlaşmış eli kanlı güvenlik taşeronlarına kalıyor.

 

 

Yeni Dünya düzeninin jandarması ABD’de kurulan, dünyanın en büyük paralı ordusu olan Blackwater olgusunu ‘elimizdeki kısıtlı verilerle’ ele almaya çalışmanın, -ülkemizde de yaşanan- ulusal orduların da ‘özelleştirilmeye’ başlandığı günümüzde ilginç perspektifler sunacaktır.

 

Kuşkusuz Blackwater şirketi, yalnız başına bir görüngü değildir. Oluşum şekilleri, uzmanlıkları ve etkinlik alanları farklı da olsa aynı durumda olan uluslararası nitelikli birçok şirket vardır (AEGİS, ZAPATA, ADS, KBR, CRESCENT, FALCON, DYNCORP, XE, TRİPLE CANOPY INC. v.b. gibi).

 

Amerikan sivil güvenlik şirketi ‘BLACKWATER Security Consulting (BSC)’, diğer özel güvenlik şirketlerinden farklı olarak askeri eğitim almış personeller ve karmaşık askeri donanımlar kullanır. Amerikan Deniz Kuvvetleri Özel Birlikler eski askerlerinden Erik Prince ve Al Clark tarafından 1997 yılında Kuzey Carolina’da kurulmuş olup, zamanla geliştirdiği ilişkilerle birlikte Amerikan savaş aygıtının vazgeçilmez parçası hâline gelmiştir.

 

Etkinliklerine askeri eğitim alanındaki taşeronluk hizmetleriyle başlayan kurum asıl atılımını 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra gerçekleştirmiştir. 2001’de Afganistan’a yerleşen ilk özel güvenlik şirketidir. Resmi olarak savunma içerikli sözleşmeler kapsamında faaliyet yürütmesine karşın, Blackwater paralı askerleri, CIA ya da Özel kuvvetler tarafından düzenlenen saldırı amaçlı operasyonlara katılmışlardır. Aynı zamanda direnişçiler tarafından geliştirilen birçok saldırıya da hedef olmuşlardır. Irak savaşı sırasında, 31 Mart 2004’te, Felluce’de hafif silah ve el bombalarıyla gerçekleştirilen bir saldırıda şirket çalışanı dört paralı asker öldürülmüştür. Yanık cesetlerden arda kalanlar, yerel halk tarafından Fırat nehrinin kenarındaki sokak lambalarına asılmıştır.

 

16 Eylül 2007 tarihinde, Bağdat’taki Nisur meydanında, paralı askerlerin paniğe kapılıp halka ve geçen araçlara ateş açması sonucu 17 Irak’lının ölümüne ve 20’sinin yaralanmasına neden olan katliam sonrasında, kukla El Maliki Hükümeti Blackwater’in Irak topraklarındaki faaliyetlerini yasaklamıştır. Ancak şirketin taşeronları ülkedeki faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Yoğunlaşan tepkiler üzerine, Irak makamları Ocak 2009’da Blackwater’in ülkedeki faaliyet iznini yenilenmeyeceğini belirtmişlerdir.

 

1 Ekim 2007’de Birleşik Devletler Temsilciler Meclisinin yayınladığı bir rapora göre, 1 Ocak 2005 12 Eylül 2007 tarihleri arasında, Blackwater paralı askerlerinin karıştığı 195 silahlı çatışmanın 163’ünde şirket çalışanlarının ateşi ilk açan taraf olduğu vurgulanmıştır. Aynı raporda, 24 Aralık 2006 tarihinde Iraklı Başkan yardımcısının korumalarından birinin Blackwater’in sarhoş görevlilerinden biri tarafından öldürülmesi de ele alınıyor. Katil, 36 saat içerisinde, Blackwater ile sözleşme imzalayan Birleşik Devletler Devlet Departmanı (Dışişleri)  tarafından sorunsuz bir şekilde ABD’ye geri dönüşüne izin verilmiştir.

 

Rapora göre, 28’i gereksiz yere silah kullanımı ve 25’i alkol ve uyuşturucu kullanımından dolayı olmak üzere şirketten toplam 122 kişi işten çıkarılmıştır. Blackwater, Dyn Corp ve Triple Canopy  Inc adlı diğer iki özel güvenlik şirketinin toplam vukuatlarından daha fazla suça bulaşmıştır.

 

5 Mayıs 2009 tarihinde Blackwater’in ortağı olan bir şirkette çalışan dört paralı asker, Kabil’de bir kişinin öldüğü ve iki kişinin yaralandığı bir çatışmaya karışmışlardır.

 

Erik Prince’in Bush yönetiminde güçlenen A.B.Krongard (CIA’nin 3 numaralı idarecisi) gibi yeni muhafazakarla ilişkisi Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının korunması gibi birçok yeni sözleşmenin imzalanmasını kolaylaştırmıştır. CIA’nin anti terör merkezinin eski müdürü Cofer Black, 2005 yılında Blackwater şirketine katılmıştır.

 

Şirket Nisan 2004’te, muhtemelen zamanında Amerikan çıkarlarına hizmet etmiş 134 Şilili eski askeri Irak’ta petrol tesislerinin korunmasında, günlük 1000 ABD doları ücretle istihdam etmiştir.

 

İcraatlarıyla uyumlu olarak aşırı sağ eğilimli olan Erik Prince, Michigan Üniversitesinde yaptığı ırkçı konuşmada, şirket mensuplarınca öldürülen kişilerin “yaşamayı hak etmediklerini”, Iraklı, Pakistanlı ve Afganların “lağımlarda yaşayan sürüngenler” olduğunu belirtmiştir.

 

Xe (Zi olarak telaffuz edilir) Şirketi 13 Şubat 2009’da Blackwater’in adının kamuoyunda yargısız infazlarla birlikte sık sık anılır olmasından sonra faaliyetlerin devamı için kurulan bir şirkettir. Merkezi Kuzey Carolina’da Moyock’tadır ve genel müdürü yine bizim genç Erik Prince’tir. Xe, 2010 yılında 120 milyon dolar karşılığında CIA ile imzaladığı sözleşmede, Afganistan’da Herat ve Mezar-ı Şerif’te bulunan Amerikan konsolosluklarının 18 ay süresince korunmasını üstlendi.

 

Kuzey Irak’a kaçak olarak sokulan ve karaborsada satılan 190 bin adet son model hafif silahın bir bölümünün bu şirket tarafından Türkiye’ye karşı mücadele veren yoğunlukların elinde bulunduğu rivayet edilmektedir (M16’nın gelişmiş modeli dakikada 700-900 mermi atabilen M4A1 karabina otomatik tüfekleri gibi).

 

Sarı saçlı sözleşmeli katiller, Irak Kürdistanı'nda MOSSAD ve CIA hizmetinde ağırlıklı olarak askeri eğitim hizmetlerinin yanı sıra daha karmaşık ve doğrudan harekatlarda da aktif olarak görev almaktadırlar.

 

 

TÜRK PARALI ASKERLER

 

Irak’ta beklemediği bir direnişle karşılaşan ABD’li güvenlik şirketleri, çoğu paralı askerinin işten ayrılması sonucunda ‘bölgeden’ personel alımına girişti. 2005 yılında bazı günlük gazetelere Türkiye İş Kurumu izniyle verilen ilanda, ‘Irak Projesi’ kapsamında 6 bin TL ücretle ‘özel güvenlik elemanlarının’ istihdam edileceği belirtilmektedir. Bu ilana ülkemizden kafa kağıtlarında ‘İslam’ dinine mensup olduğu yazılı bulunan 4 bin kişi başvurmuştur.

 

 

 

 

 

 

CIA TAŞERONU

 

2004 yılından itibaren CIA Prince’i ‘casus-yurttaşlar’ adını verdiği özel bir şebekeye dahil ediyor. Burada kısa sürede ün yapan Prince, ‘şer ekseni’ ülkelerinde çalışan ajanların eşgüdümü sorumluluğunu alıyor. Böylelikle Blackwater, istihbarat alanındaki ortağı Total Intelligence Solutions şirketiyle birlikte gittikçe daha çok sözleşmeye imza atıyor ve CIA’nin seçkin bir birimi gibi hareket etmeye başlıyor. Çalışanlarına federal ajanların aldığının on katı ücret verince CIA çalışanlarının büyük bir kısmı ‘özel’ sektöre geçmek için bu kurumun kapısında kuyruk oluşturuyor.

 

Prince,  ABD ile ilişkilerinde sağladığı bu kolaylıkların verdiği cesaretle uluslararası alanda da atılım yapmanın hayalini kuruyor. Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün zorlandığı kimi bölgelerde kendi ‘asayiş’ anlayışını oluşturabileceğini belirterek teklif vermekten kaçınmıyor. Her ne kadar Birleşmiş Milletleri ikna edemese de 2004 ila 2009 yılları arasında Bush yönetiminin en gizli görevlerinden birine ortaklık etmeyi başarıyor: nokta hedef cinayetler!

 

11 Eylül ile birlikte George Bush, bazı El Kaide üyelerini iz bırakmadan yok etmesi için CIA’ye yeşil ışık yakmıştı. Blackwater’ın seçkin sözleşmeli elemanları, bizzat Prince’in malikanesinde, tenis kortlarının yanında atış talimi yaparak bu göreve hazırlandılar. El Kaide’nin Hamburg’daki kasası olduğu iddia edilen Mamun Darkazanlı ve nükleer bilgileri Iran ve Kuzey Kore’ye ilettiği söylenen Pakistanlı bilim adamı Abdülkader Han hedeflerden bazılarıydı. 

 

Bu özel paralı ordu, günümüzde Yemen’in Suudi Arabistan sınırındaki engebeli arazilerde kümelenmiş Zeydi’lere karşı Kuzey Irak’tan getirilen özel eğitimli Kürt unsurlarla yürütülen savaştan, Somali’deki korsanlara karşı (ya da onlarla birlikte), Kenya’da sivil kurtarma operasyonlarında, Tayvan’daki istihbarat ajanlarının eğitiminde, Japonya’daki radar tesislerinin güvenliğinde, Çin’in Sinkiang Bölgesinde, Cezayir’de, Azerbaycan’da, İran’da, Pakistan’da zaman zaman MOSSAD işbirliğiyle yürütülen nokta operasyonlarla etkinliğini sürdürmektedir.

 

Benzer bir operasyon 2010 yılı Ağustos ayında Aşure kutlamaları için bir araya gelmiş insanların oluşturulduğu korteje düzenlenmiş ve saldırı, Pakistan Talibanı olarak tanınan, El Kaide bağlantılı Hakimullah Mehsud önderliğindeki Tehrik-je-Taliban Pakistan (TTP)’a yüklenmişti. Aynı şekilde, Pakistan’ın Quetta Kentinde Şiilerin Filistinlilere destek için örgütlediği gösteriye atılan ve 54 kişinin ölümüne yol açan bombanın da, Pakistan’ı istikrarsızlığından yarar uman güçlerce paralı askerlere sipariş edildiği iddia edilmektedir. CIA komutasındaki Xe’ye ait olduğu söylenen ve özellikle Karaçi, Peşaver, İslamabad gibi şehirlerde kümelenen hücreler aracılığıyla sivillere yönelik bombalama eylemleri örgütlendiği iddia ediliyor.

 

2001 ve 2009 yılları arasında 1,5 milyar dolarlık sözleşmeye imza atan Erik Prince’in şirketi, Kongre üyelerine göre, elindeki ağır silah, gemi, uçak ve Blackhawk helikopter filosu ve zırhlı araçları ve ABD’de yılda 30.000 polis ve asker eğiten üsleriyle,  “Dünyadaki birçok hükümeti devirecek güçte büyük bir ordu” hâline gelmiştir. 

 

Bu kiralık adamlar, komutanlarına hesap vermek zorunluluğunda olan askerlerden farklı olarak denetim dışında ve yasalar üstündedir.

 

ABD savaş aygıtı bu “Özel Hizmetlileri”nden vazgeçemiyor. Irak’ta paralı olanların sayısı diğerlerini çoktan aşmıştır. Afganistan’da 68,000 ABD askerine karşılık 104.000 paralı askerin varlığından söz ediliyor. Bir başka bilgiye göre, CIA’nin gizli ajanlarının %50’si kadrolu değil özel ‘sözleşmeli’.

 

Sözleşmeli eleman, paralı asker, taşeron kullanımı, gerek maliyet hesaplamaları yönünden gerekse zorunlu hizmetlerini yerine getiren gençlerin şehit olmasını önlemesi açısından kirli savaşların sürdürülebilirliğini de haliyle kolaylaştırıyor.

 

 

(vikipedia ve internetteki çeşitli kaynaklardan derlenmiştir)

 

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest