Sakatlanmayı önlemede 10 altın kural

 

1. İyi bir kadro oluşturmak

Üst düzey ya da fırsat buldukça jog yapan biri olsun, bir koşucunun tıbbi ve sportif kadrosu, işini iyi bilen, uzman ve anlayışlı bir profesyonel tarafından oluşturulmalı. Bu nedenle bir koşucu hiçbir zaman koşucu olmayan profesyonellerin (fizik tedavi uzmanı, cerrah…) tavsiyelerini nihai olarak kabul etmemeli.

 

 

2. Keet it simple

 

Oluşan bir durumun tıbbileştirilmesinde ve karmaşıklaştırılmasında dikkatli olunmalı. Gelişme kaydetmeyen ve yinelenen tedavilerden sakının. Mümkünse cerrahi müdahalelerden kaçının. Akla gelen ilk seçenek olarak hemen ayak ortezine yönelmeyin. Basit, alçak tabanlı, yer hissine yakın bir ayakkabı edinin.

 

3. Beden uyum gösterir!

 

Uygulanan stres uyum kapasitesinin üzerinde olmadığı sürece beden duruma uyum gösterir. Aşırı kullanım sonucu oluşan sakatlanmaların çoğunluğu anatomik yapılar (kemik, kıkırdak, tendon, kas, …) üzerine uygulanan aşırı yüklenmeden kaynaklanır. Dolayısıyla her değişiklik, tedricen yani ağır ağır arttırılarak uygulanmalıdır (hacim, yoğunluk, rakım farkı, yüzey, ayakkabı değişimi).

 

4. Başarı ritimde gizlidir

 

Adım aralığının etkili kılarken aynı zamanda, darbe etkisini, enerji kaybını ve sakatlanma riskini alt düzeyde tutmak için, adım frekansını dakikada 170 adımın üstüne çıkarmak yararlıdır. Nitelikli antrenmanlar (interval, eşik, yüklenme v.s.) dakikada 180 ila 185 adım arasında gerçekleştirilmelidir.

 

5. Kenya zemini

 

Düz yüzeyler (yol, koşu bandı, pist) her bir adımda bir hareket düzenliliği gerektirirler ve dolayısıyla biyomekanik kötü alışkanlıkların bir tekrarı söz konusudur. En iyi yüzey, alt organlar düzeyinde uyum hareketi çeşitliliğine olanak tanıyan sert ve düzensiz yapıdaki cross-country (kros) yüzeyidir.

 

6. Isınma: Profesyonellerin sırrı

 

Antrenmana hazırlanmak için: 15 ila 20 dakika süren gittikçe hızlanan bir jog ile vücut ısısını arttırmak ve gittikçe hızlanan balistik işlevsel germe hareketlerini (eğitici + hızlanan tempo)  uygulamak gerekir.

 

7. Esneklik : Evet ve hayır!

 

Antrenman öncesi statik esnemeyi ANCAK kas büzülmesi sonucunda mekanik etkinlikte bir patoloji ya da bozulma oluşmaya başladığında uygulamalıyız.

 

8. Doğal olarak güçlü

 

Sık sık çıplak ayak koşmak ya da yürümek doğal darbe emici destek yapılarını güçlendirmek ve bunun sonucunda birçok sakatlanmayı önlemek için iyi bir yöntemdir. Beden ayrıca özel bir stabilizasyon, güçlendirme ve propriyosepsiyon programı uygulanarak da güçlendirilebilir.

 

9. Etkinlilik çeşitliliği, hareket çeşitliliği, stres çeşitliliği…

 

Sakatlanma durumunda tam bir istirahatın en iyi tedavi yöntemi olduğu nadir görülmüştür. En kısa zamanda bir transfer etkinliğinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yani kısaca acısız bir kardiyo faaliyeti.

 

10. Yediklerimiz bizi anlatır / Sağlıklı bir bedende sağlıklı bir ruh

 

Yediğimiz besinler aynı zamanda bedenimizi oluşturan maddelerde. Atlet beslenmesinin parolaları nitelik, çeşitlilik ve dengedir.

 

Zevk, pozitif yaklaşım, olumlu yaşam alışkanlıklarının, karmaşık fizyolojik sistemler aracılığıyla (hormonlar, sinir sistemi, v.b. gibi) beden ve sakatlanma üzerinde doğrudan etkileri vardır.         

 

 

 

(www.lacliniqueducoureur.com sitesinde Blaise DUBOİS imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan derlenerek Türkçeleştirilmiştir).

 

 

 

 

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest