Hollande'ın İsrail'deki ayak izleri

 Hollande’ın Israil’deki ayak izleri: Silah endüstrisinin çakalları ellerini ovuşturuyor.

[Sözde ] Fransız Cumhurbaşkanı Salı günü Tel Aviv'de " Fransa - İsrail İnovasyon Günleri"nin onur konuğu olacak. Toplantıyı düzenleyen Fransız girişimcilerin tanıtım ajansı Ubifrance, Fransız girişimcilerin Elbit ve Israel Aerospace Industries şirketlerinin silah satışıyla ilgili yetkililerinin bir araya getirdi. 

 

 

Ajans tarafından hazırlanan bir bilgilendirme notunda, İsrail havacılık endüstrisinin 2009 ve 2010 yıllarında 6 milyar doları aşan yıllık rekor cirolarından övgüyle söz ediliyor. Ajans, insansız hava araçlarını bu sektörün ana ürünleri arasında saymakla birlikte, bunların Gazzeli çocuklara karşı düzenlenen bombalı saldırılarda test edildiğini belirtmeyi unutuyor.

 

Notta ayrıca İsrail havacılık sektörünün Fransız şirketleri için birçok fırsat sunduğundan söz ediliyor. Toulouse merkezli Airbus şirketi, 2009 yılında Israi Havayolları şirketine birçok uçak satarak “İsrail göklerinde" bir delik açtı. Bu zamana kadar, İsrailli üç ticari taşıyıcıya yalnızca Airbus’ün rakibi olan Boeing firmasından satış yapılıyordu. 

 

" Başarı garantili "

 

Fransız – İsrail Ticaret Odasına göre, "İnovasyon Günleri" "başarı garantili” olacaktır. teknoloji odaklı Ticaret Odası web sitesi IsraelValley, Hollande’ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile İHA'lar konusundaki işbirliğini tartışacağı “neredeyse kesin” dedi.

 

" Savunma " ile ilgili güncel bir siyasi belgede, Fransa, ordusundaki İnsansız Hava Aracı sayısını arttıracağını taahhüt etti. Fransız hükümeti Haziran ayında Amerikan Reaper İnsansız Hava Araçlarından çok sayıda satın alma niyetini ilan ederken, diğer yandan pilot gerektirmeyen başka tür savaş uçaklarını mevcuduna katmaya da niyetli görünüyor. Merkezi Paris’te bulunan Thales şirketi, yukarıda adı geçen Elbit firmasıyla daha önce Afganistan'daki İngiliz Ordusu tarafından kullanılmak üzere geliştirilen Watchkeeper İHA’larının üretimi konusunda işbirliği yapmıştı.

 

 

 

Fransızlar aşağılanmayı dert etmiyorlar

 

Bu işbirliği aynı zamanda Fransız elitinin biraz bedel ödemesini de gerektirecektir. Bundan birkaç ay önce, Fransız Ulusal Meclisi, İsrail’in Dünyanın dördüncü büyük silah ihracatçısı olarak Fransa’yı geçtiği konusunda bilgilendirilmişti. Ancak, İsrail tarafından aşağılanmış olmak Fransa için sorun yaratmıyor gibi görünüyor. Eylül ayında Marion Castaing adındaki bir Fransız bayan diplomat, işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinlilere yardım taşıyan bir konvoya eşlik ederken, İsrail askerleri tarafından yere yuvarlandı.

 

Eğer bir düşman ülkenin güvenlik güçleri bir Fransız diplomata bu şekilde saldırmış olsaydı, Paris tarafından misilleme için çoktan gerekli önlemler alınırdı. Bu durumda, biri İsrailli ve diğeri Fransız iki gazeteci, Castaing’in askerleri provoke ettiğini iddia ettiler ve söz konusu diplomat kısa bir süre sonra Paris'e geri çağrıldı. 

 

" Incelik "

 

"İnovasyon Günü"nün bir diğer sponsoru da Avrupa Birliğidir. Avrupa Birliği, yaz boyunca yayınladığı yönergelerde İsraillilerin Gazze’de inşa ettiği yerleşimlerde etkin görev alan şirket ve kurumların devlet desteklerinden yararlanamayacağını açıklayınca, Siyonistler arasında yanlışlıkla bir varoluş krizine neden oldu. 

 

İsrail gazetesi Haaretz, bu hafta yönergelerin yok hükmünde olmak üzere olduğunu belirten bu hafta bir makale yayınladı. Bu hiç de şaşırtıcı değil. Yönergeler henüz açıklanmamıştı ki AB sözcüsü, bunların “incelikle” (İsrail için incelikle tabii ki) uygulanacağı sözünü vererek önemini azaltma girişiminde bulundu.

 

Ziyareti sırasında Hollande’ın İsrail parlamentosu Knesset’e hitap etmesi bekleniyor. İsrail’i Dünya’ya örnek olduğu için kutlarken yine misafirlerine el pençe divan durması mı beklemeli?

 

 Her şeyden önce, Siyonist emellerin yolunun kolaylaştırılması yolunda Fransız siyasal eliti, geçmişte utanç verici bir sınav vermiştir. 1917 yılında, o zamanlar Fransız Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Jules Cambon, Filistin'in sömürgeleştirilmesi yolunda Fransa'nın Dünya Siyonist Örgütüne elinden gelen desteği vereceği yolunda güvence sunmuştu. Fransız Hükümeti "davanıza sempati duymasından doğal bir şey yoktur ve davanızın zafere ulaşması müttefiklerin zaferine (Almanya’ya karşı mücadele edenler) bağlıdır.” Diye yazıyordu Cambon.

 

François Hollande, yerli Filistinlilerin mülklerini elinden alması için Siyonistlere yardımcı olmaya kararlı modern bir Jules Cambon’dur.

 

 (Investig’Action sitesinde David Cronin imzasıyla 28 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir http://michelcollon.info/Sur-les-pas-de-Hollande-en-Israel.html, özgün kaynak dvcronin.blogspot.be / tercüme eden Info-Palestine.eu - Naguib)

 

 

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest