Mzab Vadisinde bitmeyen kavga

 23 yaşındaki Murat Belkheim, 26 Aralık’ta başlayan çatışmalar sırasında kafasından vuruldu. Olaylarda 200 kişi yaralandı.

 

 

Aralarından üç tanesi hala komada. 5’i ağır toplam 61 polis yaralandı. 22 kişi gözaltına alındı. Bu Pazar günü açılacak öğretim kurumlarında öğrencilere destek vermek üzere yetkililer tarafından psikologlar görevlendirildi. Son haftalarda bu vilayette yükselen gerilimi düşürmek amacıyla Başbakan Abdülmelik Sellal başkent Cezayir’de dün Gardaya’daki Maliki ve İbadi cemaatlerinin temsilcilerinden oluşan bir heyeti kabul etti.  

 

Gardaya, başkent Cezayir’in 600 km güneyinde kıyı şeridiyle sahra çölü arasında, yükseltisi 300 metre ile 800 metre arasında değişen kayalık bir platodan oluşan Mzab Vadisinin başkentidir. Güney-Kuzey, Doğu-Batı kervan yollarının kesişme noktası burası.  Bir Berber etnik grubu olan Beni Mzab (Mzab’ın oğulları) yani Mozabitler ile ne suni ne de şii sayabileceğimiz Al İbadiya diye adlandırılan bir bölümü Umman Krallığında yaşayn İbadiye mezhebi üyeleri arasında artık bir tür kan davasına dönüşen ve 2008 yılında boy gösteren çatışmalar bugün hala devam ediyor.

 

Her taraftan on iki katılımcının yer aldığı karşılıklı heyet görüşmeleri sonucunda birçok karar alındı. Vilayette atalardan beri geçerli olan “uyumlu ve barışçıl ortak yaşamı” temel alan, akil insanlardan oluşan bir “hakemlik ve uzlaşma” meclisinin kurulması hedefleniyor. Her iki cemaatin temsilcileri eski kuşaklardan beri bölgede süregelen kardeşlik bağlarını güçlendirmek için her türlü çabayı sarf edeceklerini belirttiler. Öte yandan hükümet, başta en çok etkilenen bölgeler olmak üzere Gardaya’da yaşanan son olayların kurbanlarına yönelik yapılabilecek yardımları belirlemek üzere Ulusal Dayanışma Bakanlığını görevlendirdi.    

 

Yalanlama

 

Dün öğleden sonra Mozabit cemaatinin temsilcileri Başbakan Abdülmelik Sellal ile görüşen heyeti yalanladılar. Onlara göre heyetin içerisinde kendilerini temsil edebilecek nitelikte sadece dört kişi vardı. “Başbakanla görüşenler cemaatimizi temsil etmiyorlar. Çatışmalar sırasında bölgede değildiler, halbuki aramızdan birçoğu gerilimi azaltmak için sokaklarda sabahladı” diyor Mohamed Djelmani. Bir başka Arap mahallesindeki sakinler de Başkentte kabul edilen heyetin oluşumuna ilişkin eleştirilerini dile getiriyorlar. Esnafın başlattığı kepenk kapatma eylemi devam ediyor. Şehrin tarihi merkezindeki ticari yaşam felç olmuş durumda. Esnafın yarısı Cezayir’in Esnaf ve Sanatkarları Birliği UGCAA’nın çağrısına uyarak ticaret sicil belgelerini geri iade etti. Aralarından bir kısmı dükkanlarını boşalttılar bile. Arap mahallesinde bazı mağazalar yeniden kepenk açtı. Yakın bir gelecekte Başbakan Abdülmelik Sellal ve İçişleri Bakanı Tayeb Belaiz’in Gardaya’yı ziyaret etmeleri bekleniyor.

 

İçişleri Bakanlığı müsteşarı dün kentteydi. Otuza yakın Gardaya’lı barışçıl bir yürüyüş düzenlenmesi çağrısında bulundu. “Bu her şeyden önce bir ticari kaygı ve gençler arasında yaşanan bir sorundur. Yaşanan anlaşmazlığa çözüm bulmak burada oturan ve yaşayan insanlar olarak bize düşüyor” diye anlatıyor gazeteci ve aktivist Hasnaoui El Ghoul. “Bugüne kadar birçok yürüyüş, miting, oturma eylemi düzenlendi, diye anlatıyor Mohamed Djelmani, dükkanlar hala kapalı, güvenlik sorunu var ve bu kez daha da korkunç boyutlara ulaştı. Bir ibadethane ve mezarlık ateşe verildi, bu sadece bir şiddet eyleminden ibaret değil. Olayları yönlendirenler var.”

 

Gardaya’nın ileri gelenlerinden oluşan bir başka heyet, başkentte FFS (Sosyalist Güçlerin Cephesi) ile görüştü. Öte yandan, İşçi Partisi (PT) genç Gardaya’lıları Perşembe günü sükunete, soğukkanlı davranmaya ve özellikle de Vilayette yakın zamanda oluşan olaylarda yaşandığı gibi kutsal mekanlara saldırılmaması için aklıselime davet etti. “Mevcut durumdan kim faydalanıyor ve ortak yaşama ve kardeşlik anlamında örnek oluşturan Cezayirliler arasındaki anlaşmazlıktan kim fayda umuyor?” diye kendi kendine soruyor İşçi Partisi geçici yönetim kurulu toplantısı sonunda yayınladığı basın bildirisinde. Metinde “istikrarsızlık ve kaos Gardayalılara hiçbir fayda sağlamaz. Sorunun ulusal boyutta çözümlenmesi gerekir” diyor parti yetkilileri. Yakın zamanda yetkililer Gardaya Vilayetindeki yurttaşlara ev inşa etmeleri için 30.000 bağımsız parselden oluşan arazi dağıtılacağını belirttiler.

 

Yüzölçümleri 200 ila 250 m2 arasında değişen, otuza yakın merkeze dağılan bu bağımsız parseller vilayetteki yerleşim alanlarında gerekli etütler tamamlandıktan sonra dağıtılacak. El Menea, Bounoura, Metlili, Guerrara, Berriane, Zelfana, Mansourah ve Daya Ben Dahoua yerleşimleri söz konusu. Gardaya’da başlatılan bu programlar en başta devlet yardımlarının ulaşamadığı aileleri ve konut hakkına ulaşımı yaygınlaştırmayı hedefliyor.

 

Cezayir yönetimi uzun süredir devam eden olaylar karşısında şimdilik ekonomik kartı oynamayı tercih ediyor. Ülkenin birçok kentinden vilayete aktarılan binlerce takviye güvenlik kuvveti duruma hakim görünüyor.

 

(El-watan Gazetesindeki haberlerden derlenmiştir)        

 

 

 
Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest