Said ROUAG

 İki kadın ve iki erkek, düşene kadar elde silah sömürgeciye karşı kahramanca direndiler. Tarih 17 Haziran 1960. Yer R’cif mahallesinde bulunan eski adıyla Vieux Caddesindeki bir apartman. Dokuz gün öncesi, Hamlaoui kod adlı Daoudi Slimane ve Meryem Bouattoura kuşatıldıkları evde Fransızlarca infaz edilmişlerdi.

 
 

Güvenlik güçlerine yapılan bir ihbar üzerine Fransızlar, FLN/ALN (Ulusal Kurtuluş Cephesi / Ulusal Kurtuluş Ordusu) Konstantin özerk bölgesi merkez nahiye (5.mıntıka) Komutanı Amar kod adlı Said ROUAG’in grubunun karargah olarak kullandığı evi tespit ettiler. Grubun diğer üyeleri arasında Amar KİKAYA, Fadila SAADANE ve Malika BENCHEIKH EL HOCİNE adlı direnişçiler de bulunmaktaydı.

Konstantin’in yerel gazete arşivlerine göre operasyon 16’sını 17’sine, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece sabah saat 3’e doğru gerçekleşti. Konstantin halkı yoğun silah ve patlama sesleriyle uyandı. Şehir merkezinde, birbirine yaslanmış sık evlerin bulunduğu, dönemin genç kızlar koleji (bugünkü Soumia Lisesinin) tam arkasında yer alan bölge, tam tekmil bir kuşatmaya sahne oldu. Mahalle, işkenceleri ve yargısız infazlarıyla ünlü paraşütçü komando “siyah bereliler” tarafından tamamen sarıldı.

Rouag Said’in grubu, şehrin eski ana caddelerinden biri olan eski Vieux Caddesinin 4 numaralı binasına sığınmayı tercih etmişti. Vieux Caddesi, eski Jules Faure ve Gallettes (şimdiki Rahbet Essouf) Meydanı arasında kalıyordu. Cadde daha önce de birçok saldırıya sahne olmuştu. Savaşçılar kuşatıldıklarını anlayınca ikiye ayrılarak 4 nolu binanın çatısından komşu 2 nolu binanın çatısına geçmeyi başardılar.

BİR KAHRAMANLIK DESTANI

Amar KİKAYA ve Faadila SAADANE’dan oluşan ilk grup, çevredeki tüm binaların çatılarına hakim bir tavan arasına sığındılar. Teslim olmayı reddederek kalabalık “Siyah Bereli” birliğinin açtığı yoğun ateşe silahlarıyla karşılık verdiler. El bombalarının da yoğun olarak kullanıldığı uzun süren çatışmadan sonra, direnişçiler silahlar ellerinde öldüler. Fadila SAADANE henüz 22 yaşındaydı. Said ROUAG  ve Malika BENCHEİKH’ten oluşan ikinci grup, çatışma sırasında evin iki katından aşağıya inmeyi giriş katındaki dükkanın bodrumuna sığınmayı başardılar.

Orantısız gücün kullanıldığı silahlı çatışmada, tam dört saat sonra onlar da makineli tüfekle taranarak öldürüleceklerdir. Konstantin ancak 17 Haziran sabahı saat 07.00’de burada neler olup bittiğini anlayabilecektir. Yapılan aramada bir bir makineli tüfek ve üç otomatik tabanca bulunacaktır. Çok dikkat etmelerine karşın operasyonda iki “siyah bereli” yaralandı. Grubun infaz edildiğine dair haber tüm kente yayıldı. Konstantinliler böylece Amar kod adlı Said ROUAG’ın öldürüldüğünü öğrendiler. 1957 yılında devrim saflarına katılan Said, Konstantin şehrinde Fransızlara karşı şehir gerillası yürütecek hücreleri örgütlüyordu. 1956’den beri aktif mücadelenin içinde olan Amar KİKAYA, sömürgecilere karşı düzenlenen birçok saldırıya katıldı. Polis müfettişi Salles’in ölümüyle sonuçlanan ünlü Bel Air Sitesi çatışmasına o da katılmıştı. Grubun entelektüel üyesi Fadila SAADANE 1956’dan beri bu şehirdeki eylemlere katılıyordu. Devletin güvenliğine yönelik eylemlerinden ötürü 17 Temmuz 1957’de bir yıl hapse mahkum olmuştu. Malika BENCHEIKH ile birlikte irtibat ve istihbarat sorumluluğunu üstleniyordu.

Bugün çatışmanın yaşandığı sokak yani Said ROUAG sokak gündelik telaşın içerisinde kalabalıklara yol veriyor. İki Pazar arasında kalan ev ise bugün hala kapalı.

Önünden fark etmeden hızlı adımlarla geçtiğimiz evlerin, sokakların, meydanların, tarihin bir döneminde ulusların kaderinde ve devrimci mücadele tarihinde oynadıkları rolü, her şeyin teslim olduğu bir iklimde, barut ortasında dimdik ayakta onurla direnenlerin yazdıkları destanların daima anımsanmasını sağlayacak olanaklar yaratmak gerek.

“Hadi, cesaretiniz varsa teslim alın bizi, asıl siz teslim olun” seslerinin yankılandığı, zalim önünde baş eğmenin nedir bilinmediği Maltepe Küçükbağ sokak, Sormagir Sokak Manço Apartımanı, Çiftehavuzlar, Sahrayı cedit, direnişin gür sesinin yankılandığı sokaklar, apartmanlar, mekanlar…                 

 (Cezayir’in El Watan Gazetesinde 17.06.2014 tarihinde Arslan SELMANE imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir).

 
Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest