Psikolojik bomba dedektörü

İngiliz uyanık girişimci James McCormick, Irak, Belçika ve Cezayir gibi ülkelere ve ayrıca BM teşkilatına sahte patlayıcı detektörleri satmaktan suçlu bulundu. 

 
 

2 Mayıs 2013 günü Londra Ceza Mahkemesi, 56 yaşındaki McCormick’in hiçbir işe yaramadığını bile bile bu aygıtları sattığını ve bu işten yaklaşık 50 million pound’luk (60 milyon euro) kar ettiğine kanaat getirerek, 10 yıl hapse mahkum etti. Dava süresince, Somerset (Batı İngiltere) kökenli iş adamının (!), golf toplarını bulmaya yarayan 13 ABD Doları değerindeki Amerikan makinelerinin tasarımını temel alarak üç ayrı model sahte bomba detektörünü sattığı öğrenildi.

İngilizce kısaltmasıyla ADE (Advanced Detecting Equipment/İleri Denetim Ekipmanı) adını verdiği bu detektörlerin bir bölümünü tanesi 31.000 euro ya yakın bir fiyatla satmayı başardı. Büyük bir pazarlama başarısıyla, aralarında Kenya, Nijer ve hatta Gürcistan’ı bulunduğu Dünyadaki birçok polis teşkilatı ve resmi idare kendine bu aygıttan satın aldı.

Savcı Richard Whittam’ın açıklamasına göre her biri bir kart ve sensorlarla donatılmış üç model, patlayıcı, ilaç, akışkanlar ve insanları, uçaklardan, denizaltılarda (31 metre derinliğe kadar), metrolarda (bir kilometreye kadar) ve hatta duvarları dahi aşarak sözüm ona tespit ediyor diye pazarlandı. Bilimsel bilirkişinin yaptığı tahkikat sonunda aletlerin “hiçbir bir bilimsel temele dayanmadığını” tespit ettiğini anlata avukata göre “söz konusu ürünler çalışmıyordu ve o bunu gayet iyi biliyordu”. Çok kesin sayı verilememekle birlikte, tespit edilemeyen bombalar yüzünden “yüzlerce” insanın yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor (Irak).

Cezayir’in sincapları

Mesleki jargonda “sincap” olarak adlandırılan aletleri ilk olarak başkent Cezayir yollarında kurulan polis ve jandarma barajlarında gördüm. Barajın bazen giriş bazen de orta bölümünde jandarma ya da polislerden biri ucunda anteni sağa sola sallanan bu aleti büyük bir ciddiyetle araçlara yöneltiyordu. Daha çok küçük yaşlarımdan beri yaşadıklarım nedeniyle az çok konuya vakıf olduğunu sanan biri olarak, hangi teknolojinin böylesine uzaktan tutularak metal araçların içerisinden nasıl becerip hangi tip bombayı belirleyebildiğini bir türlü anlayamamıştım.

1991-2002 yılları arasında 200.000 bine yakın Cezayirlinin yaşamını yitirdiği “Kanlı on yıl” olarak adlandırılan iç savaş yıllarında terör eylemlerinden çok acı çekmiş bu ülkede günümüzde de teröre karşı duyarlılığın en üst düzeyde devam ettiğini görüyoruz. Şehirlerarası yolların orta yerinde, otobanlarda, yerleşim girişlerinde polis ve jandarma barajlarında ülke çapında sıkı bir denetim söz konusu. Yaygın terör eylemlerinin yaşandığı bölgelerde, dağlarda, makiliklerde, çöl ile kıyı şeridi arasındaki bölgelerde ise ana yolların kenarına aralıklı olarak birbirini gören gözetleme kulelerine sahip güvenlik karakolları mevcut. Barajlarda kullanılan bu antenli akıllı kutucukların içlerinin tamamen boş olduğu İngiltere’deki davadan sonra daha da iyi anlaşılıyor. Kutunun içinde ne pil var ne de başka bir enerji kaynağı. Elektronik devre kartı ise mağazalarda kullanılan basit alarmlarda bulunan küçük bir devre şemasına sahip.

McCormick amcamız hüküm süren terör ortamından yararlanarak yarattığı mucizevi aletlerden toplam 7000 tanesini Irak, Afganistan, Nijer, Suudi Arabistan, Gürcistan, Cezayir, Tayland, Libya ve hatta Lübnan’da görev yapan BM güçlerine dahi satmayı başarmış.

Satın alım sürecinde ne tür ilişkilerin döndüğü bilinmemekle birlikte skandal patlayınca Cezayirli yetkililer savunma olarak barajlarda kullanılan ‘Fennek’ adlı aygıtın, İngiliz malı değil bizzat Cezayir Ordusunun Blida’da bulunan AR-GE merkezinde ‘geliştirildiğini’ ve bu haliyle kullanıldığını kamuoyuna açıkladılar. Cezayir Ordusu 25 Temmuz 2011’de RN05’te Bumerdes Vilayetinde ağzına kadar patlayıcı yüklü bir aracın yakalanmasını, General Lamari yönetimindeki CRD (AR-GE Merkezi) tarafından geliştirilen Fennek’in, yani namı diğer sincap’ın başarısına bağlıyor.

Etkin olsun olmasın, içi boş da olsa, bu alet kullanılsa da kullanılmasa da barajların varlığı dahi teröre karşı caydırıcı bir güç oluşturuyor. Araçlara doğru dikine yöneltilen anten ‘ya gerçekten çalışıyorsa, ya kokusunu alırsa’ cinsinden bir ürperti yaymıyor değil. Özellikle başkent Cezayir’de barajlar nedeniyle saatlerce tıkanan trafikte beklemek zorunda kalan halkın bu uygulamaya karşı sesini çok yükseltmemesi biraz da bu yüzden olsa gerek.       

 
Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest