Düşmanı bekleyen sürprizler

 Al-Khdeira’nan hedef alınması düşman için acı bir sürpriz olmuştur. Siyonist Ordu basınında yer alan haberlerden anladığımız kadarıyla Filistin direniş güçlerince Gazze Şeridinden atılan füzelerin menzili karşısında işgalciler büyük şaşkınlık içerisinde.

 
 

Üst rütbeli komutanların beyanları üzerinden yazılanlara göre, İsrail istihbarat servisleri, Filistin direnişinin Gazze şeridinden 110 km’den fazla uzaklıkta bulunan Khdeira yerleşimini ve diğer hedefleri vuracak yetenekte füzeler üretme ya da temin etme kapasitesinden habersiz olmaları şiddetle eleştiriliyor.

Düşman kuvvetlerinin istihbaratının başarısızlığına ilişkin yayınlanan ilk basın açıklamasıyla ilgili olarak Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan bir haberde, askeri kaynaklara göre İsrail, Hamas hareketinin Khdeira yerleşimini hedef alabilecek kapasitede olduğunu önceden tahmin edemedi.

İstihbarat servislerinin elindeki tüm bilgilerde, 110 km değil en çok 80 km menzile sahip füzelerin varlığından söz ediliyordu. Gazete muhabirinin istihbarat alanında gelişen bu zafiyete ilişkin soruya askeri yetkili « Filistinliler bugüne kadar bu tür füzeleri kullanmayı hiç denemediler. Bu yüzden bu tür silahların Gazze’de varlığını tespit edemedik » diye cevapladı.

Khdeira yerleşiminin hedef alınması düşmanı Gazze Şeridindeki silah varlığına ilişkin elindeki verileri gözden geçirmeye yöneltti. « Israel Defense » dergisinin, silahlar konusunda uzman olan askeri analisti Gazze Şeridi’nde, bir kısmı İran’dan çeşitli yollarla getirilen bir kısmı ise yerel atölyelerde üretilen çok sayıda füzenin varlığından söz ediyor.

Söz konusu rapora göre, silah varlığının çoğunluğu 20 ila 40 km menzilli « Grad », İran’dan getirilen ve Hizbullah’ın standart roketi katyuşaların patlayıcı yükünden 4 kat daha etkili olan (100 kg patlayıcı) « Fajr 5 » (Ağustos 2006’de Beit Shean ve Hadeira’yı vuran orta menzilli –yaklaşık 75 km- Khaibar 1 füzelerinin İran tarafından geliştirilmiş modeli olan bir topçu füzesi) ve bunun yerel bir sürümü olan ve Filistinlilerin üretimi olan « M75 »füzelerinden oluşuyor. 333 mm çapında olan M75’ler, 70 ila 75 km menzilleriyle, Siyonist varlığın derinliklerinde bulunan Tel Aviv dahil Ghoch Dan bölgesini vurabilecek yetenekte bulunuyor.

Suriye’de üretilen ve Khdeira’yı vuran füze 2006’da Hizbullah tarafından da kullanıldı

İsrail istihbarat sitesi « Walla »da anılan askeri kaynaklara göre Salı gecesi Kdheira yerleşimine fırlatılan füze Suriye’de üretilen bir M302 füzesi. Geçen Mart ayında durdurulan İran’a ait Close C gemisinde bol miktarda bu füzeden bulunuyordu. 

Yine aynı gazeteciye göre, bu tür füzeler 2006’daki Lübnan Savaşında Hizbullah direniş örgütü tarafından da kullanıldı. İsrail kaynaklarına göre bu füzenin menzili 200 km’ye kadar ulaşabiliyor ve İsrail’i tehdit eden en gelişmiş versiyonlardan birini oluşturuyor.

Stratejik etütler gerçekleştiren « Fisher » enstitüsüne ait araştırma merkezinin müdürüne göre, söz konusu füze yüzlerce kilo ağırlığında patlayıcı başlığı taşıyabiliyor. Müdüre göre, bu tür füzeler Çinli uzmanların gözetiminde Suriye’de üretiliyor.

Mazlum halkların umudu ve onuru olan söz konusu füzeler yeri geldiğinde toprak altına dahi gizlenebilen ya da araçlara yüklenebilen çok basit rampa düzeneklerinden fırlatılabiliyor.

    

(Hizbullah’a ait Al-Ahednews internet sitesinde 11.07.2014 tarihinde yayınlanan Fransızca yazıdan derlenmiştir http://french.alahednews.com.lb/essaydetails.php?eid=12449&cid=293#.U8jexPl5PLo

 
Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest