Gazze'ye bin selam

  Önce ‘Şehit’ İzzetin El Kassam’ın kim olduğunu kısaca anımsatalım: 1882 Suriye doğumlu din adamı El Kassam, ulusal davada silahlı mücadelenin şart olduğuna inanan ilk Filistinlidir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında önce Fransız işgaline karşı direnişi örgütlemiş ve Fransız Mahkemelerince idama mahkum edilmiştir. 

 
 
 

Daha sonra gizlice Filistin’e, Hayfa’ya geçerek, Siyonist hareketlerin Filistinlilerin topraklarına el koyulmasının alt yapısının hazırlandığını görerek Filistin’deki İngiliz mandasına karşı silahlı direnişi örgütlemiştir.

1925’te, Hayfa’nın yoksul mahallelerinde, dini etkinlikler görüntüsü altında beş kişilik hücreler oluşturarak örgütlenerek, kısa sürede 200 ila 800 taraftarı örgütlemeyi başarmıştır.   

1932 Aralık’ında grubunun yeterince eğitim aldığına kanaat getirince kıra geçmiş, Cenin yakınlarındaki dağlık bölgeye yerleşmiştir. Gerillaları, Cenin ve Hayfa arasında yer alan Nahalal Yahudi yerleşimini hedef alarak ilk eylemini gerçekleştirmiştir.

1935 sonunda, Balfour Deklarasyonunun yıldönümü dolayısıyla El Kassam kurmaylarını bir araya getirerek doğrudan eyleme geçme kararı vermiştir. Rakibi müftü Emin El Hüseyni’ye bir elçi göndererek ‘devrim anının geldiğini ve Kuzeyde kendisinin bizzat mücadeleyi başlatacağını, aynı şekilde güneyde de müftünün harekete geçmesini’ talep etmiştir. Ancak müftü kendisine “ben barışçıl bir çözüm arayışındayım” yanıt verir.

Birliklerinin yetersizliğinin kendisine hatırlatılması karşısında “önemli olan halka olumlu bir örnek sunmaktır” der. 19 Kasım’da Cenin Ormanında El Kassam ve adamları 600 İngiliz askerinin kuşatması altında katledilir. ‘Şehit’ El Kassam bundan böyle başta El Fetih olmak üzere Filistin direniş hareketinin unutulmaz önderi durumuna gelir.

HAMAS’IN SİLAHLI UNSURLARINCA YÜRÜTÜLEN ON GERİLLA OPERASYONU

El-Youm El-Sabe sitesine göre, Filistin İslami Direniş Hareketinin (Hamas) silahlı kanadı Şehit İzzettin El Kassam Tugayları, İsrail Siyonist rejiminin Gazze’ye karşı yürüttüğü kara harekatının başlangıcından beri yürüttüğü gerilla operasyonlarının bilançosunu yayınladı. Buna göre, Filistin direnişinin savaşçıları Siyonist işgalcilere karşı yürüttükleri mücadelenin tarihinde daha önce benzeri görülmemiş gelişmeler kaydetmeyi başardılar. Yayınlanan bilançoda, Hamas savaşçıları tarafından düzenlenen on operasyona özellikle dikkat çekti:

1) 17 Temmuz Pazartesi günü, Refah’ın doğusundaki paraşütçülere ait Sofa askeri üssünün cephe gerisine yapılan operasyon. El Kassam Tugaylarına üye özel kuvvet biriminin gerçekleştirdiği bu operasyonda Filistinli savaşçılar Siyonistlere ağır kayıplar verdirerek üslerine sağ salim geri döndüler.

2) 18 Temmuz Cuma günü, birçok Siyonist askerin öldürüldüğü bir pusu harekatı gerçekleştirildi. İsrail Ordusu bu harekat sırasında sadece bir askerini kaybettiğini açıkladı.

3) Han Yunus’un doğusunda Cuma akşamı Siyonist Orduya ait bir tank imha edildi. Bu harekat sırasında El Kassam Tugayları tankı imha etmek için patlayıcı kullandılar. Siyonist düşman yaptığı açıklamada bu saldırı sırasında sadece üç askerinin yaralandığını belirtti.

4) 19 Temmuz Cumartesi günü Beyt Hanun’un kuzeyinde, Zıraat Fakültesi yakınında Siyonist Ordu konvoyunun geçişi sırasında güzergah üzerinde patlatılan bombalar eşliğinde gerçekleştirilen pusu sırasında düşmana ağır kayıplar verdirilmesine karşın İsrail Ordusu sadece üç askerinin yaralandığını açıkladı.

5) 19 Temmuz Cumartesi günü, paraşütçülere ait Ebu Matibek askeri üssünün mevzilerinin gerisine operasyon gerçekleştirildi. Bu harekat sırasında, Şehit El Kassam Tugaylarına bağlı bir tim, İsrail Ordusuna ait bir devriye birliğini imha etti ve işgalci İsrail Ordusuna mensup altı askeri öldürerek, iki M16 makineli tüfeğini ele geçirdi. Harekata katılan 11 gerilladan biri şehit olurken, geri kalanlar sağ salim üslerine geri dönmeyi başardı. Siyonist Ordu kayıplarını ve oluşan zararı gizlemek için haberleri sansür etmeye çalıştı.

6) Han Yunus’un doğusunda İsrail askeri araçlarına karşı direniş güçlerince saldırı düzenlendi. Bu harekat sırasında, Filistinli savaşçılar Siyonist Orduya ait tankları ve dozerleri imha ettiler ve birçok düşman askerini yaralayıp öldürdüler.

7) Cumartesi günü, Refah yakınlarında, Sofa’daki Al-Riyan yerleşiminde paraşütçü düşman hatlarının gerisine operasyon düzenlendi. El Kassam tugaylarına mensup özel birlikler tarafından gerçekleştirilen saldırı sırasında beş İsrail askeri öldürüldü. Savaşçılar üslerine sağ salim geri döndüler.

8) Kassam Tugaylarına mensup keskin nişancılar tarafından dokuz sniper operasyonu ve İsrailli askerlerin toplanma noktalarına yönelik tanksavar füze ve havan topu saldırısı düzenlendi. Harekatlar sırasında düşmana ağır kayıplar verdirildi.

9) Gazze Şeridinin merkezinde, Hacar El-deyk’in doğusunda, Filistin direnişinin yürekli savaşçıları ve Siyonist işgalci düşman arasında 20 Temmuz Pazar günü gerçekleşen şiddetli çatışmada Filistinli savaşçılar ağır makineli tüfek, havan topu ve el yapımı bombalar kullanarak iki İsrail askerini öldürdüler.

10) El Kassam Tugaylarının son harekatı, Hai El-Tofah’ın doğusunda düzenlendi. Bu yerleşimin adı Siyonistlerin hafızasında bir kabus olarak anılacaktır. Filistinli gerillalar, Gazze’nin doğusunda Siyonist askeri konvoyunun geçişi sırasında yola yerleştirilen mayınlar patlatıldı. Daha sonra El Kassam Tugaylarına bağlı askerler gizlendikleri yerden ateş açmaya başladılar. Bu pusu harekatı sırasında on dört İsrail askeri öldürüldü. Siyonist Ordunun verdiği zayiat öylesine büyüktü ki İsrail medyası uzun süre kamuoyundan gerçeği gizleyemedi. Buna rağmen İsrail Ordusu, Shaoul Aron isimli askerinin El Kassam Tugayları tarafından ele geçirildiğini teyit etmemekte direniyor.        

( http://www.silviacattori.net/spip.php?article5800 sitesinde 22 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir, özgün kaynak http://french.irib.ir/component/k2/item/333747-offensive-terrestre-contre-gaza-dix-op%C3%A9rations-importants-des-brigades-qassam

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest