Hareket etmenin yararı

 obez ile ilgili görsel sonucuHareketsizlik obeziteden daha çok öldürüyor

Obezite ve hareketsizlik çoğu zaman birlikte yaşanır. Oysa zayıf ve hareketsiz insanlarda çeşitli patolojilerin (kalple ilgili ya da diğer) gelişme riski yüksektir.  Ve hareket eden obez insanlar, hareketsiz olanlara göre daha sağlıklılar. Başka deyişle, ağırlığı ne olursa olsun egzersiz yapmak herkes için yararlıdır. Tersine hareketsizlik ise sorun kaynağıdır. Cambridge Üniversitesi Sağlık Konseyine bağlı araştırmacı ekibi ölüm riskine obezite ve hareketsizliğin ayrı ayrı etkilerini belirlemeyi hedefleyen bir topluluk araştırması yaptı. Sonuç tartışılmaz: hareketsizlik, obeziteye göre iki kat daha çok öldürücü.

 

Uzman grubuna göre, her yıl hareketsizlik nedeniyle 676.000 ölüme karşı, aşırı kilodan sadece 337.000 ölüm gerçekleşiyor. Araştırmacı ekibinde yer alan Profesör Ekelund’a göre, “fiziksel etkinliği teşvik etmek, kamu sağlığı açısından temel strateji olmalıdır”. Dolayısıyla bisiklet yolları için kolları sıvayalım, gezintiye yönelik parkların yapımı hızlansın. İnce vücut diktatörlüğüne karşı yaşasın hareketlilik!

KAYNAK:

Physical activity and all-cause mortality across levels of overall and abdominal adiposity in European men and women: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition Study (EPIC). Ekelund and al. Am J Clin Nutr. 2015;101(3):613-21.

--

15 Dakika

Resmi programlar günde en az 30 dakika hareket edilmesi gerektiğini salık veriyorlar. Bu, 30 dakikanın altında yapılan egzersizin yararsız olduğu anlamına mı geliyor? Hiç de değil. Ünlü sağlık dergisi The Lancet’te Ekim ayında yayınlanan bir araştırmada Tayvan’da 400000 yurttaş 8 yıl boyunca izlendi. Araştırmacılar insanları az ya da çok hareketli olmalarına göre sınıflandırdılar. Sonuçlar teskin edici.

Hareketsiz olanlarla karşılaştırıldığında, biraz aktif oldukları kabul edilen insanların ölüm risklerini %14 oranında azalttıkları ve yaşam umutlarını 3 yıl arttırdıkları gözlemlendi. Oysa bu insanlar günde 15 dakikayı aşmayacak bir süre boyunca aktiftiler. Bu tabi ki hareket etmek için günde on beş dakikanın yeterli olduğu anlamına gelmiyor. Hareketle geçireceğimiz günde her ek on beş dakika ya da haftada 90 dakika daha şimdiden büyük başarı sayılır.

KAYNAK

Minimum amount of physical activity for reduced mortality and extended life expectancy: a prospective cohort study. Chi Pang Wen   MD   et al. The Lancet,   Volume 378, Issue 9798, Pages 1244 - 1253, 1 October 2011.   

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest