Erdal Gökoğlu tehlikede

erdal gökoğlu ile ilgili görsel sonucu Türk siyasi sığınmacı Erdal Gökoğlu tehlikeli değil, tehlikede olan biridir

2007 yılından beri Belçika’da siyasi sığınmacı olarak tanınan Erdal Gökoğlu, geçen 24 Ocak’ta, dostlarından birinin Wroclaw’daki düğününe giderken, Slubice’deki (Francfor-sur-l’Oder) Almanya-Polonya sınırında yakalandı.

DHKP-C adlı yasadışı Marksist örgüte üye olduğu suçlamasıyla İstanbul 4ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yayınlanan uluslararası yakalama emrine istinaden Türkiye’ye iade tehdidiyle karşı karşıya.

Türkiye’deki dosyası gülünç bir şekilde bomboş. Ekim 2001’de İstanbul’daki bir öğrenci dergisinin bürosunda (Ülkemizde Gençlik), kız arkadaşını başka bir kızla aldatan bir genci azarlamakla suçlanıyor.

İkili bir duygusal hayat süren bir gençle konuşarak, Erdal birden DHKP-C’nin lideri oluvermişti!

Erdal Gökoğlu, mimarlık öğrencisi iken Haziran 1995 ve Temmuz 2001 arasında hapsedilmişti.

Türk cezaevlerinde yürütülen birçok askeri operasyonda mucizevi şekilde sağ kalmayı başardı.    

Uzun tutsaklık yolculuğu Ankara’daki Ulucanlar Cezaevinde başladı.

26 Eylül 1999’da, koğuş arkadaşları ölümüne işkence gördüler. Aralarından 10 tanesi katledildi.

Erdal askerlerin açtığı ateş sonucu kurşunla yaralandı. Operasyona katılan askerler onu ölü sanarak, bedenini ölen diğer 10 tutukluyla birlikte cezaevinin duşlarının bulunduğu bölüme koydular. 

Rastlantı sonucu yaşadığını fark edince, askerler onu bu kez Burdur Cezaevine naklettiler.

5 Temmuz 2000’de, siyasi tutsaklar cezaevi yolunda kötü muameleye maruz kaldıkları için duruşmaya çıkmayı reddedince askerler bu kez Burdur Cezaevi’ne müdahalede bulunurlar. Operasyon sırasında, tutuklu Veli Saçılık’ın kolu bir kepçe tarafından koparıldı.

Veli Saçılık’ın kopan kolu daha sonra bir sokak köpeğinin ağzında bulundu (bakınız alttaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı).

http://www.michelcollon.info/IMG/pdf/Burdur.pdf

Bedeninde Ulucanlar operasyonunun yaraları henüz iyileşmemişken, Erdal Gökoğlu bir kez daha askerler tarafından yaralandı. Ardından Bursa Cezaevine nakledildi.

Hükümet yakın zamanda F tipi yüksek güvenlikli cezaevlerinin açılacağını ilan edince, onlarca tutuklunun ölümüyle sonuçlanan geniş katılımlı ölüm orucu katıldı.

19 Aralık 2001’de, ordu ölüm orucunu kırmak ve tutukluların F tipi cezaevlerine nakillerini sağlamak için 20 hapishaneye müdahalede bulundu.  

Gaz, cop ve gerçek kurşunlarla 28 tutuklu katledildi. Bayrampaşa Cezaevi’nde, çatılara yerleşen askerlerin açtığı ateş yağmuruyla alev alan koğuşlarının yanması sonucunda altı kadın yanarak öldü.

Erdal Gökoğlu ağır yaralanmasına ve Edirne F tipi Cezaevi’ne nakledilmesine rağmen ölüm orucunu sürdürdü.

Birkaç ay süren eylemi sonrasında, Erdal Gökoğlu’na müdahale edildi ve götürüldüğü Edirne Devlet Hastanesi’nde zorla beslendi.

Yapılan bu müdahalenin sonucunda oluşan sıkıntıları, bugün dahi hala yaşamaya devam ediyor: Wernicke-Korsakoff sendromu hastası oldu (hafıza kaybı, ataksi…)  

2001 yılında, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun (CMUK) 399ncu maddesi uyarınca, evinde ölmesi için hapishaneden çıkarılır. Yasa, sağlık nedenleriyle altı ay süreyle serbest bırakılmasını öngörüyor. Bu şartlı tahliye, hükümlünün durumuna göre yenilenebiliyor.

Aynı yıl, tam teşekkülü bir tedavi görebilmesi için arkadaşları tarafından ülke dışına çıkarılır.

2002 yılında Belçika’dan siyasi sığınma talebinde bulunur ve bu isteği 2007 yılında kabul edilir.

Belçika’ya geldiği günden beri Erdal, kamu düzenine yönelik hiçbir harekette yer almadı.

Dolayısıyla, Belçika gibi bir Avrupa Devleti, Erdal Gökoğlu’nu yıllardır maruz kaldığı baskı ve işkencelerden koruma kararı alırken, Polonya gibi bir başka Avrupa Devletinin, Ankara rejiminin iade talebini kabul etmesi kabul edilemez.

Erdal Gökoğlu halen Gorzow Wierkopolski kentinde yargılanmaktadır.

Ellerinde kelepçe ve ayakları zincirle bağlı bir şekilde cam bir kafesin içinde yargılanmaktadır. Goleniow Cezaevinde tutukludur.

Erdal Gökoğlu tehlike içerisindeyken sanki tehlikeli bir insanmış gibi yargılanmaktadır.

Hücresine kitap, gazete ve kişisel eşya sokulmamaktadır. Hücresi günde iki kez aranmaktadır. Tek tip elbise dayatması altındadır. Havalandırma yasağı uygulanmaktadır. 50 günden beri havalandırmaya çıkarılmamaktadır.

Erdal Gökoğlu açlık grevindedir.

Kendisine yönelik kötü uygulamalara son verilmesini ve Belçika’ya geri gönderilmesini talep etmektedir.

Belçikalı, Polonyalı ve Avrupalı demokratları, Erdal Gökoğlu’nu Türk ve Polonya cezaevlerinden korumaya davet ediyoruz.

Bahar Kimyongür

  

(Investig’Action www.michelcollon.info sitesinde 7 Mart 2016 tarihinde Bahar Kimyongür imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir)

Ayrıca bakınız: http://leclea.be/affaire_dhkp-c/harceles_en_europe/erdal-gokoglu-en-danger.html  

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest