Tsahal'in Twitter hesabından günaydın!

tsahal twitter ile ilgili görsel sonucu Her gece insanları sıcak yataklarından çekip alan bir rejimi nasıl adlandıralım? Herhangi bir mahkeme kararı olmadan yapılan kitlesel tutuklamaları nasıl niteleyelim? Gecenin bir yarısı gerçekleştirilen ve tek amacı antrenman egzersizleri yapmak olan ani ev aramalarını nasıl tanımlayalım? Her gece ordu, sınır polisi ve İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet tarafından her gece yürütülen bu tür faaliyetleri nasıl adlandıralım? Bu kurumların adına hareket ettikleri sözde Ortadoğu’daki tek demokrasi olarak gösterilen bir Devleti nasıl adlandıralım? Karanlık rejimler, Latin Amerika’daki cuntaları hatırlıyor muyuz, Türkiye bizi utandırıyor mu? Her gece kabus gibi çöken İsrail’in Batı Şeria işgaline hoş geldiniz, hem de evinizden birkaç kilometre uzaklıkta!

 

Her sabah, İsrail Savunma Kuvvetleri (Tsahal) Twitter hesabından önceki gece işlediği suçları, biraz da övünçle anlatıyor: « Gece boyunca birliklerimiz, halkçı terör faaliyetlerinde bulunmak ve şiddet içeren çatışmalara katılmakla suçlanan, aranmakta olan kişileri yakaladı » Aranan adamlar, halkçı terör faaliyeti, çatışmalar, sır saklıyor gibi görünen, aralara İbranice kısaltmalar serpiştirilmiş özenle seçilen bir dil. Sözcük seçimi yapmacık, gözaltına alınanların ismi anılmıyor ya da hiçbir şekilde insan oldukları hatırlatılmıyor. Ordu, her sabah önceki gece yakaladıklarını sergileyen bir gece avcısına benziyor.

Geçen hafta, bir gecede 23 kişinin yakalandığı öğrenildi. Önceki hafta 14, önceki haftalar ise 10 ve 11. Bu şekilde adam kaçırmanın yaşanmadığı tek bir gece dahi olmuyor. Kim bunlar? Ne suç işlediler? Kimin umurunda? « Halkçı terör » hareketinin üyesi olan bu kişiler artık şimdi güvenlik güçlerinin elinde.

Kimi zaman siz1e bazı küçük tatlar sunuluyor: « Bu gece Nablus’ta, birliklerimiz, terör eylemlerinde kullanılmak üzere patlayıcı madde üretiminde kullanılan bir daire ve depoyu kuşattı ». Patlayıcı madde mi? Daire mi? Depo mu? Hangi yetkiyle? Nablus, Filistinlilerin denetiminde olması gereken A bölgesinde, ama bu tür ıvır zıvır ayrıntılar kimin umurunda?

Bu fırsatla, para da işin içindedir: « Etzion Bölge Müfrezesinin yürüttüğü operasyonlar sırasında birliklerimiz terörün finansmanında kullanılan binlerce şekel ele geçirmiş, paraya güvenlik güçlerince el koyulmuştur ». Kimi zaman açıklamalar acayip bir tarz almaktadır: « Efraim Bölge Müfrezesine bağlı birlikler, iki ay önce orduya ait bir araca tırmanarak şiddet yanlısı ahlaksızlıklar yapmakla suçlanan bir kişiyi de yakalamışlardır. Söz konusu kişi güvenlik güçlerince sorguya alındı ». Bir araca mı tırmandı? Buna ağlayalım mı, gülelim mi?

Bu tür operasyonlara aşina olanlar, burada gülünecek hiçbir şey olmadığını gayet iyi bilirler. Bu operasyonlar mide bulandırıcıdır. Binlerce kişi sürekli olarak terör içerisinde yaşamaktadırlar: çocuklar gece yataklarını ıslatmakta, ebeveynler korkudan bir saniye dahi gözlerini kapatmamaktadırlar. Daha ne olduğunu anlayamadan, evinizde, odanızda, çocuklarınızın odasında, banyonuzda çoğunlukla yüzleri örtülü onlarca silahlı adam görüyorsunuz. İşte hiçbir açıklama, mahkeme kararı olmadan kabus, arama ve gözaltılar böyle başlıyor.   

Kimi zaman, daha giyinme imkanı bulamadan ev sakinleri evlerinden alınıp sokağa fırlatılıyor. Zaman zaman, çocuklarının gözleri önünde babalar dövülüyor. Çoğunlukla kişisel eşyalara zarar veriliyor. Bunların hepsine taciz ve aşağılamalar eşlik ediyor. Dışarıda komşulara göz yaşartıcı gaz bombaları solutuluyor. Bunlar insan olan herkes için travmatik tecrübeler.

Bu tecrübeyi yaşamamış tek bir Filistinli dahi yok. Bunu tasavvur edebilecek tek bir İsrailli bulamazsınız. Bir seferinde Cenin’deki mülteci kampında geceledim. Bulunduğum eve askerler yaklaştığında, az daha korkudan ölüyordum. Sonuçta içeriye girmediler ama bu korku anlarını hiçbir zaman unutamayacağım. Bu kabusun sadece başlangıcıydı. « Aranan şahıs » yakalandı, nasıl sonuçlanacağını önceden kestirmenin zor olduğu sorguya götürülmek üzere elleri kelepçelendi ve gözleri bağlandı. Kimi zaman hiçbir gerekçe olmaksızın sorgu haftalarca sürecek ve aşağılanma ve işkence içerecek. İşgal sırasında bu şekilde bir milyona yakın Filistinli gözaltına alındı. Bir milyona yakın!

Geçtiğimiz hafta, Ma’an Haber Ajansı, Birleşmiş Milletlerin bir raporuna göre, 4 ila 17 Ekim tarihleri arasında bu türden 178 gece saldırısının yapıldığına işaret etti. Bunlar, hiçbir operasyonun engellemeyeceği yalnız kurtların giriştiği saldırılar dışında, nispeten sakin sayılabilecek bir dönemde gerçekleşti. Kafasına ölmeyi koymuş bir kızı gece yakalayamayız: Gece terörü başka insanları da umutsuz saldırılar gerçekleştirmeye itebilir.

İşte her gece siz huzur içerisinde uyurken yaşananlar bunlar.

Ve bütün bu yaşananlardan sonra, hala bazı İsrailliler –bilmeden ya da kasten- işgalin sona erdiğini ya da en azından bundan söz edilmesinin kendilerini rahatsız ettiğini söyleyebiliyor. 

Gidéon LÉVY

Özgün Kaynak : CAPJPO-EuroPalestine

(Investig’Action www.investigaction.net sitesinde 15 Kasım 2016 tarihinde Gidéon Lévy imzasıyla yayınlanan Fransızca yazıdan Türkçeleştirilmiştir http://www.investigaction.net/bonjour-du-compte-twitter-de-larmee-israelienne/ )

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest