Aksu Direniyor !

Tam boyutlu görseli göster

İspir Salaçor’daki dostumuz Orhan ÇAKIR’dan gelen mesajı aynen aktarmakla işe başlayalım: 

 “BURASI ERZURUM İLİNE BAĞLI İSPİR İLÇESİNİN AKSU KÖYÜ .... ESKİ ADI İLE SALAÇOR KÖYÜ

BU KÖYDE BULUNAN VADİ 2005 YILINDA TBMM TARAFINDAN DOĞAL PARK ALANI İLAN EDİLMİŞ VE KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR.
 
BU VADİDE ÇİFT BOYNUZLU DAĞ KEÇİSİ, DÜNYADA ENDER BULUNAN KIRMIZI PULLU ALABALIK, VAŞAK, BOZ AYI, DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE YETİŞMEYEN ÇİÇEK TÜRLERİ VE YİNE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVAN TÜRLERİ BULUNMAKTADIR.
 
2008 YILINDA BU BÖLGEYE BORUSAN ŞİRKETİ, YAMAÇ BARAJI TABİR EDİLEN HES SANTRALİ (Hidroelektrik)YAPIMI İÇİN VADİYE SAHTE ÇED RAPORLARI İLE GİRMİŞ VE VADİYİ TALAN ETMİŞTİR.
 
KÖY HALKININ BİR KISMINI BURADAN NATO YOLU GEÇECEK DİYE KANDIRARAK BAHÇELERİNİ ALMIŞ VE BU BAHÇELERE BARAJ YAPIMINDAN ÇIKAN HARFİYATI DÖKMÜŞLERDİR.
 
AKSU KÖYÜ HALKI VE DOĞA DERNEKLERİ SÜREKLİ EYLEM YAPMAKTA VE SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞMAKTADIRLAR. 5000 ADET İMZA TOPLANIP MECLİSE GÖNDERİLMİŞTİR VE BU KATLİAMI YAPAN ŞİRKET HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERİLMESİ İSTENMİŞTİR.
 
AMA KİMSEDEN SES SEDA ÇIKMAMIŞTIR. ÇÜNKÜ TÜRKİYEDE ADALET O KADAR YAVAŞ İLERLİYOR Kİ, DEV ŞİRKETLERE NEDENSE DEVLET YETKİLİLERİ BİLE SESLERİNİ ÇIKARMIYORLAR.
 
OLAY DÜZMECE OLDUĞUNU ANLAYAN KÖYLÜ HEMEN MAHKEMEYE BAŞVURMUŞTUR. OYSAKİ BURASI KORUMA ALTINA ALINAN BİR BÖLGEDİR, NASIL OLURDA BURADA BÜYÜK BOYUTLU İNŞAATLAR YAPILIYOR. ADI HER NE OLURSA OLSUN BURADA BARAJ YAPILAMAZ.
 
BU BÖLGEDE YAŞAYAN 5000 KÖYLÜ ZORLA KÖYLERİNDEN GÖÇ ETTİRİLMEK İSTENMEKTEDİR. DERE YATAĞI MOLOZ YIĞINLARI İLE DOLDURULMUŞ VE DÜNYADA ENDER GÖRÜLEN ALABALIKLAR TELEF OLMUŞTUR.
 
SADECE BUNUNLA KALMAYIP BARAJ İÇİN GENİŞLETİLEN YOLUN BAZI YERLERİNDEN MEZARLIKLAR ÇIKMIŞ BU MEZARLIKLARDA TAHRİP EDİLMİŞTİR.
 
SİZE EKTE EN SON ÇEKİLEN ALABALIK KATLİAMINDAN GÖRÜNTÜLER EKLEDİK. BU GÖRÜNTÜLER BİR HAFTA ÖNCESİNE DAYANMAKTADIR.
 
BU BORUSAN ŞİRKETİNE BİRİLERİ DUR DEMEYECEK Mİ?
 
BU MESAJIMIZI ALLAH RIZASI İÇİN VE GELECEKTE ÇOCUKLARIMIZA GÜZEL MEKANLAR BIRAKMAK İÇİN ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR HERKESE İLETMEYE ÇALIŞIN... İNSANLAR  GÖZDEN IRAK BİR YERLERDE NELER YAŞANDIĞINI GÖRSÜNLER.
  
AKSU KÖYÜNDEKİ DOĞA KATLİAMI RESİMLERİNİ AŞAĞIDAKİ SİTEDEN GÖREBİLİRSİNİZ.
 
www.aksununsesi.org

www.ispirim.org 


www.durukoy.org

Bundan sonrası bizim ekleyeceklerimiz... 

Sermayenin dini imanı, siyasi partisi yoktur. Tek amacı sınırsız sömürü ve kârdır. 'Çevre mevre' tanımaz, önüne çıkanı ezer geçer. Siyanürlü altın maden ruhsatlarından sonra, şimdi de Hidroelektrik Santral (HES) yapımı çılgınlığı, ülkemizin ellenmemiş son bâkir alanlarını yerle bir etmektedir. Ne yazık ki uzaktan yıllardır hep sol ve serseri işi bulduğumuz ‘yeşil’ çevreci hareket ve direnişler, çember daralıp ‘iş başımıza düşünce’ sığınabileceğimiz ve uygulayabileceğimiz yegâne eylem pratiklerini ve örneklerini oluşturmaktadırlar.

 

Tunceli Munzur Ovası’nda yaşatılmaya hazırlanan katliamın çok daha boyutlusu, ülkemizin son el değmemiş bâkir yaşlı doğal ormanlarının ve eşi bulunmaz bir ekosistemin bulunduğu Doğu Karadeniz’de yaşanmaktadır. Ekonomik getirisi oldukça tartışmalı olan ucuz maliyetli HES’ler, doğal yaşamın belkemiği dere ve akarsu yataklarına hiçbir çevresel kaygı duyulmadan tesis edilmeye çalışılmaktadır.

 

Artvin’de, Fırtına Deresi’nde, Kaçkar Dağlarının güney yamaçlarında uyduruk projelerle (HES yapımında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alma zorunluluğu son yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılmıştır), çoktan Milli Park kapsamında olması gereken doğal ortamlar, bu yerleri  paylaşan özel şirketlerce katledilmektedir. Devletin ormanla, çevreyle, insanla ilgili sözde korumacı kurumları buna göz yummaktadır. Hatta gizliden gizliye, iktidar eliyle ‘iş imkanı doğacak’, ‘bölge zenginleşecek’, ‘elektrik bedava dağıtılacak’ gibi yalanlarla bölge halkı bölünmeye çalışılarak, gösterilecek direnişin etkisi kırılmaya çalışılmaktadır.  

 

Biz bu filmi ‘hem de çok yakından’ Bergama’da yaşanan Siyanürlü Altına Karşı Direnişte de gördük. Yasalar ve hukuk sistemi çoğu zaman güçlüden yana işlese de, kendi özgücüne dayalı uzun soluklu bir mücadele ile her şeye rağmen başarıya ulaşmak da mümkün olabiliyor. Ancak bu kez adalet alanında kazanılan zaferler, halkın örgütlü direnişi uzun soluklu kılınamayınca uygulamada yenilgiye dönüştürülüyor. 

 

Zaman daralmaktadır: bu gözü dönmüş sermaye kıbleli din bezirganı ‘allahsızların’ cüretini aşacak bir atılganlık ve kararlılıkta bölgede bulunan, büyük şehirlere göç etmiş, her siyasetten, siyasi eğilimden,  tüm hemşehrileri, bölge insanlarını bir araya getirecek, bürokrasinden uzak ‘eyleme dönük’ yapılanmalar oluşturulmalıdır. 'Tüyü bitmemiş yetimin' doğal değerlerimiz üzerindeki meşru hakkı, kendi kârından başka bir şey düşünmeyen yandaş özel şirketlere kütür kütür yedirilmektedir. Hukuksal mücadelede olduğu kadar, sahada da açgözlü müteahhit firmaların hareket alanını daraltacak ve etkinliklerini durduracak köktenci ve yaratıcı bir eylem pratiği yaratılmalıdır.

 

Kırmızı pullu alabalığın, çengel boynuzlu geyiğin, binbir renkli çiçeğin ve yürüyen bir ormanın desteği arkamızdadır. Daha da hızlı koşmalıyız… Unutmamalıyız ki, Tilki sabah kahvaltısı, tavşan hayatı için koşar! 

     
http://www.meteorhaber.com/yazarlar/osman-soysal/aksu-direniyor.html


 

 

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest