ABD'ye kim izin verdi?

usa syrie ile ilgili görsel sonucu Tam da ABD’nin Suriye politikasının bundan daha da kötü bir durumda olamayacağını düşündüğümüz anda, geçen hafta bunu da yaşadık. Amerikan Ordusu, ABD’nin Suriye’de gayrimeşru olarak işgal ettiği bir askeri üstten hareketle Suriye Hükümet güçlerine iki kez saldırdı. Pentagon’a göre, Suriye Hükümetinin desteklediği güçlere yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılar « savunma amaçlıydı », çünkü Suriyeli savaşçılar ABD tarafından Suriye’de tek taraflı olarak ilan edilen bir « çatışmasızlık bölgesine » yaklaşmaktaydılar. Suriye güçleri bölgede IŞİD’i izlemekteydi ama buna rağmen ABD onlara saldırdı. 

 

ABD, Irak sınırı yakınlarında el-Tanf’ta bulunan bu üsten hareketle yine bir başka isyancı grubu eğitmektedir ve Suriye hükümet güçlerinin bu bölgedeki Amerikan askeri varlığına yönelik bir tehdit oluşturduğunu iddia etmektedirler. Ama Pentagon’un unuttuğu bir şey var: ilk olarak Suriye’de bulunması için hiçbir yetkiye sahip değildir! Ne Amerikan Kongresi, ne BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de bir Amerikan askeri varlığına onay vermemiştir.

Peki, ev sahibi hükümetin izni olmaksızın bir yabancı ülke toprağında askeri üsler kurma hakkını Trump yönetimine kim vermiştir? ABD neden Suriye’nin toprak egemenliğini ihlal etmekte ve IŞİD’e karşı savaşan ordusuna saldırmaktadır? Neden Washington bir yandan IŞİD’in işini kolaylaştıran askeri harekatlar yürütürken, diğer yandan Suriye’deki ilk görevinin IŞİD’i yenmek olduğunu iddia etmektedir?

Pentagon, Suriye Hükümetinin IŞİD’le tek başına baş edemeyecek kadar güçsüz olduğu için Suriye’deki varlığının şart olduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Ama Suriyeliler, Ruslar, İranlılar ve Türkler arasında üzerinde mutabık kalınan « gerilimi azaltma bölgeleri » çatışmaların azalmasına ve altı yıl süren savaşın sonlanması için bir umut ışığına yol açmıştır. Her ne kadar Suriye Ordusunun gücünün zayıfladığı doğruysa da, bu zayıflık hükümeti devirmek için savaşan ve ABD tarafından himaye edilen isyancılara karşı altı yıl süren savaştan dolayıdır!

İşin aslı nedir? Neden ABD Suriye’deki bu askeri üssü işgal etmektedir? Bu kısmen Suriyelilerin ve Iraklıların IŞİD’e karşı savaşmak üzere işbirliğini engellemek içindir ama ben özellikle İran’ın söz konusu olduğunu düşünüyorum. Suriyeli ve Iraklıların, İran’ın ve müttefik Şii milislerin yardımıyla IŞİD’le mücadele etmek için birleşmesi durumunda, ABD bunun bölgede İran’ın elinin güçlendireceğini düşünmektedir. Başkan Trump, bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğine yemin ettiği Suudi Arabistan gezisinden ülkesine döndü.

Ama izlediği bu siyaset gerçekten de Amerikan halkının çıkarına mıdır yoksa umutsuzca İran’la savaşmayı bekleyen Ortadoğu’daki « müttefiklerimizin » açık arttırmasını mı yerine getirmekteyiz? Suudi Arabistan, halen Endonezya gibi Asya’daki ılımlı Müslüman ülkelerde tanık olduğumuz üzere bütün dünyaya kendi radikal İslam yorumunu ihraç etmektedir. İran bu yolu izlememektedir. Bu İran’ın mükemmel olduğu anlamına gelmiyor ama her kimin tarafında olsa da ABD’nin Sünnilerle Şiiler arasındaki çatışmaya müdahil olmasının hiçbir anlamı yoktur. Suriyeliler ve Rus ve İranlı müttefikleri IŞİD ve El Kaide’yi yenmek üzeredirler. Aday Trump’ın söylediği gibi, bunda ne kötülük var?

Bize hep Suriye hükümetinin Halep’i El Kaide’den kurtarmasına izin vermemiz durumunda Esad’ın burada sıkışıp kalan binlerce kişiyi katledeceğini söylediler. Ama bunun tamamen tersi oldu: Halep hızla normal yaşamına geri dönmektedir. Burada yaşayan Hıristiyan azınlık birkaç yıldan beri ilk kez Paskalya’yı kutlama imkanı buldu. Kent yeniden inşa edilmektedir. Suriye’lileri barış içerisinde yaşamaları üzere bir an için rahat bırakamaz mıyız?

İradi ya da değil, eylemleriniz somut olarak IŞİD’e yardım noktasına geliyorsa, belki de artık buna son vermenin zamanı gelmiştir. ABD’nin Suriye’deki tehlikeli ve yapıcı olmayan siyasetinden vazgeçmesinin ve birliklerini geri çekmesinin zamanı çoktan gelmiştir.      

Ron Paul Institut

 (www.arretsurinfo.ch sitesinde 13 Haziran 2017 tarihinde Ron Paul Institut imzasıyla yayınlanan Fransızca metinden Türkçeleştirilmiştir http://arretsurinfo.ch/qui-a-donne-aux-usa-le-droit-detablir-des-bases-militaires-en-syrie/)

Özgün Kaynak: http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2017/june/12/why-are-we-attacking-the-syrians-who-are-fighting-isis/

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735