virüsün götürdükleri

Tanık olduğumuz dönüştürücü güce sahip büyük olayların kim tarafından ve neden yaratıldığına ilişkin komplo teorilerini şimdiden geliştirmek, zamanımızı kahinlik yapmaya harcamak yerine, yaşadığımız bu çarpıcı sürecin nelere yol açtığını, hangi temel haklara darbeler indirdiğini ve bunun neye ya da kimlere hizmet ettiğini değerlendirmeye çalışarak, yaşadığımız olaylar karşısında buradan hareketle bugün geliştireceğimiz tavrı belirlemeye çalışmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Hızıyla bizi afallatan süreç karşısında ayakta kalmayı, doğrultumuzu olabildiğince korumayı belki de bu şekilde bir ölçüde başarabiliriz. Bu değerlendirmeyi ne kadar sağlıklı yaparsak, başlangıçtaki soruların yanıtını bulmada hakikate bir o kadar yaklaşmış olacağız.

Devamını oku...

İkinci Dünya Savaşı 1943'te sona erebilirdi

JPEG - 16.7 ko Tarih, gerçekliği ve efsaneleri daimi olan siyasi bahislerden oluşmaktadır. Berlin Duvarı'nın yıkılmasından on beş yıl sonra ve NATO'nun, Avrupa Birliği'nin hedefleri ve sınırları belirsizlik içerisinde kaybolurken, İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin okumamız, yaklaşmakta olan çok kutuplu dünyaya ilişkin vizyonumuzu belirlemektedir. Tarihçi Valentin Falin’nin RİA-Novosti’den gazeteci Viktor Litovkin'e açıkladığı gibi Rusya, Nazizm’e karşı kazandığı zaferin 60. yıldönümünde Atlantikçilerin efsanelerine meydan okumaktadır.

Devamını oku...

ABD İNF Anlaşmasından niye çekildi?

Pentagon 2002 yılından bugüne, üç tip balistik füze kalkanının geliştirilmesi ve daha da etkin hale getirilmesi için 150 milyar dolar harcadı. Benim açımdan, ortaya çıkan sonuç felakettir.
1. Seyir güzergahı üzerinde balistik füzelerin önlenmesi için sabit GMD (Ground-based Midcourse Defense) ve seyyar Aegis BMD (savaş gemilerine monte edilen) sistemleri mevcuttur. Bu iki sistemden hiçbiri uzaktan kumandalı, menzilleri içerisinde manevra kabiliyetine sahip araçları önleyememektedir. Dolayısıyla, Rusların hipersonik « Avangard » sistemi karşısında, Amerikan’ın iki füze kalkanı etkisiz kalmaktadır.

 

Devamını oku...

SURİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ YENİ ANGAJMAN KURALI

Rusya, İsrail ve Direniş Eksenini karşı karşıya getiren anlaşmazlıkta daha kararlı ve açık bir tavır sergilerken, Suriye, İsrail’e karşı yeni bir angajman kuralı uygulamaya başlayacak. Şam bundan böyle İsrail saldırılarına karşılık verecek: eğer özellikle bir askeri hedef hasar görürse, İsrail’de benzer bir hedefe saldıracak. Şam’daki karar alıcılar « İsrail’in Şam havaalanını hedef alması ve vurması durumunda, Suriye’nin bir İsrail havaalanını vurmakta tereddüt etmeyeceğini » vurguladılar. « Bu, Levant bölgesinde üslenen Rus askerlerinin onayıyla gerçekleştirilecektir ».

Devamını oku...

Lübnan Hizbullah’ı: ABD hegemonyasının sonu

ABD yönetiminin Lübnan politikası, Ortadoğu ve genel olarak Hizbullah'ın bölgedeki rolü hakkında bilgi sahibi olmayan bir başkanla birlikte kuşkusuz istikrarsız ve değişken hale gelmiştir. Cumhurbaşkanı Donald Trump, Lübnan ordusuna verdiği askeri desteği azaltmaya ve Lübnan'a yeni yaptırımlar uygulamaya hazır görünmektedir. Bunu yaparken, Direniş Ekseni'ni güçlendirdiğini ve Sedir Ülkesini Rusya ve İran'ın kollarına attığının farkıında değildir. ABD, Hizbullah'a daha fazla yaptırım uygularken, Avrupalı ortakları son aylarda Beyrut'taki resmi delegasyonlarının ziyaretleri sırasında örgütün liderleriyle gizli toplantılar düzenledi. 

 

Devamını oku...

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735