Ormanı kim yakıyor?

İnsan olmanın farkını ortaya koyup, geleceğini tasarlayıp, olacakları önceden öngörüp hesaplayarak önlem almak yerine, felaket bağıra bağıra geldikten, iş işten geçtikten sonra, oluşan kayıpların cenazelerini sadece bunun için oluşturulmuş özel birimler aracılığıyla « kaldırma », makine gibi eksiksiz ezbere taziye cümlelerini peşi sıra yuvarlama konusunda en becerikli, en iyi örgütlenmiş toplum bizimkisi olmalı.

Devamını oku...

Cezayir, geriye doğru büyük sıçrama

Cezayir'deki yeni sömürgeci derin devletin dönüşü doğrulandı. 1963'ten bu yana zerre dahi değişmeyen rejim, 2021'de, hala yaşamını sürdüren 90'lı yılların yöneticilerini rehabilite ederek otuz yıl geriye gitti.

Devamını oku...

Ali Rıza'yı kim durduracak?

Ali Rıza nemli havanın öğlen sıcağıyla buluştuğu, yaprağın dahi kımıldamadığı buğulu saatte olur olmaz bir anda daldığı uykuda bir sağa bir sola döndü, kıvrandı durdu. Bir şeyler olacaktı. Yerin yüz metrelerce derinliklerinden gelen ağulu, büyülü bir akışkan, bağların, incir ve zeytin bahçelerinin tam orta yerinden volkan olup patlıyor ve havaya yemyeşil uçuşan küller saçıyordu. Bir süre sonra savrulan parçacıklardan biri önüne iniş yapınca, bunun ülkenin çok da hasret kaldığı yeşil dolar banknotları olduğunu anladı.

Devamını oku...

virüsün götürdükleri

Tanık olduğumuz dönüştürücü güce sahip büyük olayların kim tarafından ve neden yaratıldığına ilişkin komplo teorilerini şimdiden geliştirmek, zamanımızı kahinlik yapmaya harcamak yerine, yaşadığımız bu çarpıcı sürecin nelere yol açtığını, hangi temel haklara darbeler indirdiğini ve bunun neye ya da kimlere hizmet ettiğini değerlendirmeye çalışarak, yaşadığımız olaylar karşısında buradan hareketle bugün geliştireceğimiz tavrı belirlemeye çalışmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Hızıyla bizi afallatan süreç karşısında ayakta kalmayı, doğrultumuzu olabildiğince korumayı belki de bu şekilde bir ölçüde başarabiliriz. Bu değerlendirmeyi ne kadar sağlıklı yaparsak, başlangıçtaki soruların yanıtını bulmada hakikate bir o kadar yaklaşmış olacağız.

Devamını oku...

İkinci Dünya Savaşı 1943'te sona erebilirdi

JPEG - 16.7 ko Tarih, gerçekliği ve efsaneleri daimi olan siyasi bahislerden oluşmaktadır. Berlin Duvarı'nın yıkılmasından on beş yıl sonra ve NATO'nun, Avrupa Birliği'nin hedefleri ve sınırları belirsizlik içerisinde kaybolurken, İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin okumamız, yaklaşmakta olan çok kutuplu dünyaya ilişkin vizyonumuzu belirlemektedir. Tarihçi Valentin Falin’nin RİA-Novosti’den gazeteci Viktor Litovkin'e açıkladığı gibi Rusya, Nazizm’e karşı kazandığı zaferin 60. yıldönümünde Atlantikçilerin efsanelerine meydan okumaktadır.

Devamını oku...

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735