Asıl şer ekseni ABD önderliğinde olandır

usa axe du mal ile ilgili görsel sonucu İngiliz, Amerikan, Suudi ve İsrail hükümetlerinin Ortadoğu’da yaptıkları terörizmin eksiksiz bir tanımıdır.

Birleşmiş Milletlere göre Yemen’de devam eden çatışmalarda 10 000’den fazla sivil yaşamını yitirdi. Bu arada 10 milyondan fazla Yemenli açlık sınırında yaşamaktadır.

Yemen’deki savaş bugün üçüncü yılını doldurdu ama hala medyada hak ettiği yeri bulamamaktadır.

 

2015 yılında, Ortadoğu ve Afrika’daki dokuz ülkenin ve ABD’nin desteğiyle Hutsi isyancılarına karşı geniş kapsamlı bir askeri harekat başlatıldı. Çatışmada yakın zamanda sözüm ona Hutsi isyancılara yönelik silah kaçakçılığını önlemek için Yemen limanları üzerinde bir deniz ablukası yürürlüğe sokuldu ama bu durum ülke genelinde gıda sıkıntısına yol açarak Arap nüfusu içerisinde ölüm oranlarının artmasına neden oldu.

Yine çok yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü, Nisan ayı sonundan beri 1 310’dan fazla insanın ölümüne yol açan bir kolera salgınının varlığına işaret etmektedir. Bu sayının önümüzdeki altı ay içerisinde, yerinden edilen insanların sayısının fazlalığı, uluslararası destek/yardımın yetersizliği, deniz ablukaları ve sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle yaklaşık 300 000 vaka daha artması bekleniyor.

Suudi Hükümeti Yemen’de Hadi Hükümetini destekliyordu ve Suudi Arabistan savaşın harabeye çevirdiği bu ülkede Şii nüfusun artmamasından emin olmak için bu savaşın sürmesi için elinden geleni yaptı.

Suudi Hükümeti bölgeye barış gelmesini arzu ettiğini belirtiyor ama Suriye örneğinde olduğu gibi bölgesel çatışmaların tırmanması ve sürmesi için hala başrolü üstlenmeyi sürdürmektedir.

Suudi kralları, hem bölgesel, hem de uluslararası ölçekte İran’ın nüfuzunun artmasından korkmaktadırlar ve İranlıların önünü kesmek için hiçbir yolu kullanmaktan çekinmeyeceklerdir, bu da Yemen’de suçsuz insanların bombalanması ya da Suriye’deki silahlı grupların desteklenmesi anlamına gelmektedir. Amerikalıların Ortadoğu’daki macera düşkünü dış politikasından yana taraf olan Suudi Hükümeti bölgenin istikrarsızlaştırılması sürecine katkıda bulundu.

Amerikan Hükümetinin Ortadoğu’nun işlerine müdahil olması ve bölgede yürüttüğü politika sadece gayrimeşru değil ama aynı zamanda katildir de; Amerikalılar Irak, Suriye ve Libya’da milyonlarca insanı öldürdüler ve Yemen ve işgal altındaki Filistin gibi ülkelerde olduğu gibi Suudi Arabistan ve Siyonist rejimlerin sürekli desteğiyle çok sayıda masum sivilin öldürülmesinden sorumludur. Batının silah endüstrisi Suudilerin ve diğer Körfez ülkelerinin güçlü talebi nedeniyle semirmeye devam ederken, Yemen’de işlediği cinayetleri gizlemeye çalıştı.

Eğer Batı masum insanların ölmesinden ve dünya barışının tehlikeye girmesinden kaygılanıyor olsaydı, işlenen bu suçları mahkum eder ve faillerini katil olarak nitelerdi. Ama Batı ve müttefikleri yaptıkları her eylemde bunu hemen meşru gösterirken, Rusya, İran ve Çin bağımsızlık ve egemenliklerini korumak için aynı şeyi yaptıklarında eleştiriliyor ve yaptırımlara tabi tutuluyorlar.

Savaşın başlangıcından beri İngiliz Hükümeti, Suudilerin güneydeki komşularına karşı kullandığı 3,3 milyar Sterlin tutarındaki silahın satışına onay verdi. Oysa İngiliz Hükümeti utanmadan sivil kayıpları önlemeye çalıştığını iddia etmektedir. Birleşik Krallık, ABD, Suudi ve İsrail hükümetlerinin Ortadoğu’da yaptıkları tam anlamıyla terörizmdir.

Anlaşmazlığın temeli Suudilerin bizleri inandırmaya çalıştığı gibi Sünnilerle Şiiler arasındaki anlaşmazlık değil ama Suudilerin bölgede İran’ın artan nüfuzunu engellemeye yönelik umutsuz girişimidir. Bu durum Batı’nın işine gelmektedir ve Suriye’de « terörizme karşı » yürüttükleri kampanyalarına daha çok yoğunlaşmak üzere, gerçekleştirilen katliamları görmezden gelmeyi sürdürmektedirler. Gerçekte Suriye’de terörizmle mücadele eden ve bu savaşın büyük bir kısmını yürüten Suriye Arap Ordusu ve Rus ve İranlı müttefikleridir.

Terörizme karşı gerçek bir savaşın neye benzediğini öğrenmek istiyorsanız Suriye-Rus-İran koalisyonunun yaptıklarına bakmanız yeterli olacaktır.

Salih ŞABAN

(www.reseauinternational.net sitesinde Salih Şaban imzasıyla 27 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan Fransızca metinden Türkçeleştirilmiştir

Özgün kaynak: http://russia-insider.com/en/politics/real-axis-evil-american-led/ri20207">http://russia-insider.com/en/politics/real-axis-evil-american-led/ri20207 )

Web Tasarım M.ISTIN 05307600735