Skip to main content

No guerra, no NATO

İtalya’da, doğrudan ya da dolaylı olarak Pentagon’un emrinde olan, sayıları yüzü aşan ABD/NATO üs ve komuta kontrol birimi yer almaktadır. Bunlar sadece Akdeniz sahasında değil, ama yine ABD Başkanı tarafından atanan bir ABD generali olan Avrupa’daki Yüksek Müttefik Komutanın “sorumluluk sahasında” temel stratejik bir rol oynamaktadırlar. Kuzeyden Güneye, İtalya’daki belli başlı ABD/NATO üslerinin hangileri olduğunu sıralayalım.

 

Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasını ihlal ederek B-61 nükleer bombalarıyla saldırıya hazır durumda olmak üzere, Aviano Hava Üssü, ABD avcı uçaklarına ve Ghedi’deki üs ise ABD komutası altındaki İtalyan avcı uçaklarına ev sahipliği yapmaktadır. 2020 Mart ayı ortasından itibaren B-61’lerin yerini, İtalya’ya verilmesi beklenen yeni F-35A avcı uçaklarına özel olarak uyarlanmış, özellikle yeraltı komuta merkezlerinin bulunduğu sığınakları imha etmeye yönelik delici yeteneğe sahip hassas güdümlü yeni B61-12 nükleer bombaları alacaktır.

ABD ordusunun Vicenza’da konuşlu 173ncü Hava İndirme Tugayı, Avrupa, Afrika ve Merkez Komutanlığına acil müdahale güçleri sağlamaktadır. 173ncü Tugay birlikleri dönüşümlü olarak Afganistan, Irak, Ukrayna ve başka Doğu Avrupa ülkelerine gönderilmektedir.

Pisa/Livorno bölgesindeki Camp Darby, ABD’nin anavatan dışındaki dünyadaki en büyük cephaneliğidir. Üssün 125 sığınağında bir milyondan fazla top mermisi, uçak bombası ve füzesi ve binlerce tank, araç ve diğer askeri gereçler depolanmaktadır. Bu silahlar, Livorno’ya her ay uğrayan devasa gemiler sayesinde Suriye, Irak ve Yemen’deki savaşlarda kullanılmak üzere Ortadoğu’ya nakledilmektedir.

Lago Patria’daki (Napoli) Birleşik Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (JFC Napoli), aynı zamanda Avrupa’daki ABD Deniz Kuvvetlerine (Latium bölgesindeki Gaeta’da konuşlu Altıncı Filo ile birlikte) ve ana karargahı Napoli-Capodichino’da bulunan Afrika için ABD Deniz Kuvvetlerine de komuta eden bir ABD generalinin emri altındadır. JFC Napoli her iki yılda bir, “çok yüksek harekat hızına sahip birleşik Task Force”un mızrak başını oluşturduğu “NATO Mukabele Kuvveti”nin harekat komutanlığını üstlenmektedir.

Lago Patria’daki ana karargahta bulunan “NATO Güney stratejik yönlendirme merkezi”, “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahel, Sahra altı Afrika ve komşu sahalar üzerinde yoğunlaşan” bir istihbarat, yani casusluk merkezidir.

NATO güçlerinin atış eğitimlerine yönelik en büyük atış poligonları Sardunya’da yer almaktadır: bunlar Salto di Quirra, Capo Teulada, Capo Frasca ve Capo San Lorenzo’dakilerdir. Askeri eğitimlerde kullanılan bombaların, füze başlıklarının ve top mermilerinin yaklaşık % 80’i burada kullanılmakta ve yöre halkının sağlığı için dramatik sonuçlara yol açmaktadır.

Augusta İtalyan Üssü ve Catane Limanıyla entegre olan Naval Air Station Sigonella (Sicilya), ABD ve NATO’nun Akdeniz bölgesindeki en büyük deniz ve hava üssüdür. Altıncı Filo’ya lojistik destek sağlamanın dışında, başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere, özel kuvvetler ve insansız hava araçlarıyla düzenlenen askeri harekatların (her zaman kısmen gizli olan) yürütüldüğü üstür.

ABD “füze kalkanı”nın uydu alıcı ve verici istasyonu JTAGS, Sigonella’da konuşludur. Bu tesis dünyadaki en büyük beş istasyondan biridir (diğerleri ABD, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Japonya’dadır). Seyyar olan istasyon sadece füze savunmasında değil ama aynı zamanda, nükleer silahlarla da dahil, ileri üslerden yürütülen taarruz harekatlarında da kullanılmaktadır.

Yine Sicilya’da Niscemi’deki MUOS istasyonu, nükleer dahil dünyanın neresinde olursa olsun, tüm ABD güçlerinin komuta merkezlerini tek bir ağa bağlayan uydu iletişim sisteminin dünyadaki dört istasyonundan (2’si ABD’de, 1’i Avustralya’da ve 1’i Sicilya’da) biridir.

İtalya savaş düzeneğinden çıksın.

Anayasanın 11nci Maddesi uygulansın.

Ulusal topraklarında yabancı üssün ve yabancı askerin olmadığı, bağımsız ve tarafsız bir İtalya için

İtalya NATO’dan çıksın kampanyasını destekleyelim.

COMITATO NO GUERRA NO NATO

(SAVAŞA HAYIR NATOYA HAYIR KOMİTESİ)